Sekret długowieczności – TOP 5 krajów z najdłuższej żyjącymi mieszkańcami

seniorzy

Ludzkość od zarania stara się oszukać śmierć i wydłużyć życie do granic możliwości. Pomijając nagle wypadki, na ogół się to udaje – z założeniem, że granice są inne dla każdego.

Jaki jest sekret długowieczności?

Lekarze i naukowcy od lat ślęczą nad badaniami dotyczącymi długości życia. Co sprawia, że jedni cieszą się zdrowiem i dobrą kondycją, dożywając grubo ponad setki, a życie innych kończy się po kilkudziesięciu latach?

Badania doprowadziły, między innymi do wyodrębnienia narodów, które cieszą się wyjątkową długowiecznością. Oto pięcioro rekordzistów:

Japonia,
• Hiszpania,
• Australia,
• Francja,
• Szwajcaria.

Przyjrzyjmy się bliżej tym ewenementom.

Japonia

Średnia wieku w tym kraju wynosi aż 84,2 lata. Przy tym znacznie zawyża ją wyspa Okinawa, gdzie mieszka ponad 400 stulatków. Jak twierdzą sami Japończycy, zawdzięczają długie życie w dobrym zdrowiu filozofii Ikigai. Polega ona na znalezieniu radości w codzienności, byciu aktywnym fizycznie i umysłowo – czyli mówiąc krótko, harmonii. To jednak nie wszystko. Kuchnia japońska jest oparta w dużej mierze na warzywach i tofu. Mięso jest jadane rzadko, podobnie przetworzone tłuszcze.

japonia

Hiszpania

Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić średnią życia mieszkańców, wynoszącą 83,1 roku. Dieta bogata w warzywa i owoce oraz oliwa z oliwek niewątpliwie stanowią ważną część recepty na długowieczność. Nie bez znaczenia jest też tradycyjna siesta. Hiszpanie potrafią odpoczywać. Do tego dodajmy sprzyjający klimat i dużą ilość słonecznych dni w ciągu roku i tajemnica wyjaśniona.

Hiszpania
Hiszpania

Australia

Ten najmniejszy z kontynentów oferuje jedną z najwyższych średnich długości życia – i to pomimo największego natężenia śmiertelnie niebezpiecznych organizmów przypadających na ludzkiego mieszkańca. 82, 9 lat to wiem słuszny, szczególnie jako średnia krajowa. Tajemnica tkwi w zasadach życia w kraju nazywanym „lucky country”. Wysokie zarobki, dobry poziom życia, ogóle zadowolenie i aktywność utrzymywana na wysokim poziomie – to sposoby na długie i dobre życie.

australia

 

Francja

Francuzi żyją tak samo długo jak Australijczycy – 82,9 lat. Pomimo dużych ilości wypijanego czerwonego wina, a może dzięki niemu? Na to wskazują badania. Mieszkańcy kraju cieszą się jednym z najniższych współczynników zapadalności na choroby serca i układu krążenia. Francuski zwyczaj jedzenia często i w małych porcjach pozwala też na utrzymanie jednego z najniższych wskaźników otyłości w Europie.

francja

Szwajcaria

To niewielkie, górskie państwo sąsiadujące, między innymi z Francją, również może się poszczycić niebagatelną długością życia mieszkańców. 83,3 lata wynosi ten wskaźnik, bojąc rekord sąsiadów. Ten, jeden z najbogatszych krajów świata zapewnia nie tylko spokojne życie, ale i opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Wszystko przekłada się wprost na długość życia mieszkańców, podpartą jego dobrą jakością.

Szwajcaria
Szwajcaria

Jak na tym tle wypada Polska?

Marnie. Nasi rodacy średnio żyją 77,8 lat, przy czym kobiety o kilka lat dłużej niż mężczyźni. Ciągle doskwiera nam stres i brak umiejętności radzenia sobie z nim. Ponadto zaburzony mamy balans między pracą, a wypoczynkiem. Opieka zdrowotna również nie olśniewa, zatem zanim będziemy mogli powalczyć o miejsce w pierwszej piątce, upłynie w Wiśle jeszcze sporo wody.

Z kolei w USA średnia przewidywana długość życia spadła o półtora roku, w stosunku do 2003. Obecnie wynosi ona mniej niż w Polsce – 77,3. Głównymi powodami tego spadku była epidemia COVID-19 oraz przedawkowanie narkotyków i opioidów.

21 zmian, które warto wprowadzić w życie, by spełnić marzenia

 

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię