Afganistan – talibowie mianowali gubernatorów i szefów policji

Talibowie w Afganistanie podjęli właśnie pierwsze administracyjne decyzje od przejęcia władzy w kraju. Mianowali nowych gubernatorów i szefów policji.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w połowie sierpnia, po tym, jak wobec wycofania się wojsk NATO błyskawicznie podbili wszystkie miasta w kraju. Miesiąc później powołali rząd, który określili jako tymczasowy. Teraz, dwa i pół miesiąca po obaleniu prozachodnich władz, nowi rządzący mianowali 44 swoich członków gubernatorami prowincji oraz szefami policji.

Czytaj również: Sztuczna inteligencja będzie wspierać polityków. Czy to dobry pomysł?

Przywrócenie bezpieczeństwa to jedno z głównych zadań, jakie postawili sobie talibowie. Już w sierpniu twierdzili, że ich powrót do władzy oznacza zakończenie wojny w Afganistanie, ale od tego czasu w kraju dochodzi do krwawych zamachów, przeprowadzanych przez konkurencyjne grupy terrorystyczne, przede wszystkim przez lokalną filię ISIS.

 

Nowi władcy na razie nie uporali się też z rosnącym kryzysem ekonomicznym. Inflacja w Afganistanie szybko rośnie, a większość mieszkańców żyje już poniżej progu ubóstwa.

IAR

Twój telefon cię “szpieguje”? Chcesz chronić swoją prywatność? – zastosuj nasze wskazówki

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię