Olej z ostropestu – właściwości, zastosowanie, receptura

Ostropest (łac. Sylibum marianum) jest zielem stosowanym już od czasów starożytnych.

O ostropeście wspomina już Teofrast żyjący ok. 370-287 r. p.n.e. Działanie lecznicze ostropestu znane było również Dioskuridesowi i Pliniuszowi Starszemu, żyjącemu w I w. n.e. O korzystnym wpływie ostropestu na wątrobę pisał wybitny angielski zielarz John Gerard (1545-1611) i botanik Nicholas Culpeper (1616-1654). Łacińską nazwę Silybum nadał tej roślinie grecki lekarz Dioskurydes w 100 r. p.n.e.

Zobacz też: 23 strony internetowe z rabatami i kuponami zniżkowymi

Nazwa gatunkowa marianum pochodzi od Matki Boskiej. Według legendy gdy w szopie betlejemskiej karmiła dzieciątko, krople mleka upadły na liście ostropestu i spowodowały powstanie na nich białych plam. W niektórych regionach, dawniej był niesłusznie uważany za chwast, obecnie uprawiany jest na całym świecie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne i lecznicze. Ostropest zawiera w sobie wiele cennych składników:

  • sylimarynę – silny przeciwutleniacz;
  • flawonoidy;
  • aminy biogenne (histaminę, tyraminę);
  • kwasy organiczne;
  • witamy C, E i K;
  • fitosterole;
  • garbniki;
  • olej z dużą zawartością kwasu linolowego (ok 50%);
  • sole mineralne;

Właściwości i zastosowanie oleju z ostropestu

Z ostropestu wytwarza się wiele przetworów: odwary, nalewki, olejki a nawet pastylki do łykania. Olej wykonany z ostropestu pozwala na wydobycie z niego wszystkich składników prozdrowotnych leczniczych. Sprawdza się szczególnie jako lek na wątrobę i nerki – oczyszcza je z toksyn oraz chroni organizm przed negatywnym wpływem produktów pochodzących z przemiany materii. Jest szczególnie polecany osobom uzależnionym od alkoholu oraz przewlekle chorym, wspomaga leczenie wirusowych zapaleń wątroby. Zwalcza wolne rodniki – także w komórkach mózgu, co przedkłada się na zwiększoną koncentrację i polepszenie zdolności do zapamiętywania. Dzięki zawartości kwasu linolowego zapobiega nowotworom i dolegliwościom ze strony układu krążenia. Obniża poziom cholesterolu we krwi, pomaga ustabilizować również poziom cukru. Działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie – jest wykorzystywany z powodzeniem do leczenia chorób skórnych, trudno gojących się ran oraz oparzeń, zmian alergicznych, w tym egzemy. Może być równie stosowany na włosy – pomoże im odzyskać miękkość, nawilżenie i blask. Olejek polecany jest tez przez lekarzy jako środek łagodzący zapalenie krtani, dziąseł i gardła. Podnosi także poziom odporności organizmu.

Zobacz też: Najzdrowsze herbaty dla naszego organizmu

Przeciwskazania i skutki uboczne oleju z ostropestu

Pomimo wielu korzystnych właściwości olejku z ostropestu nie powinny przyznawać osoby u których stwierdzono nadmierne wytwarzanie żółci; przyjmujące niektóre leki psychotropowe oraz przeciwzakrzepowe; kobiety używające leków antykoncepcyjnych, będące w ciąży lub karmiące piersią. Badania naukowe wykluczają możliwość wystąpienia poważniejszych skutków ubocznych, możliwe są jednak biegunki, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, świąd i ból głowy.

Zobacz też: Metoda kakeibo: to dzięki niej Japończycy są mistrzami oszczędzania

Jak przyrządzić olej z ostropestu?

Olej z ostropestu wytwarza się z ziaren. Jedynym sposobem na wytworzenie oleju w warunkach domowych jest wyposażenie się w prasę / maszynę do tłoczenia – co jest dosyć kosztowna inwestycją. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest kupno gotowego produktu. Przed zakupem warto zapoznać się z etykietą i upewnić się, że kupowany olej nie zawiera zbędnych substancji.

8 herbatek ziołowych, które warto pić jesienią

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię