Oto za co zapłacimy więcej w tym okresie świąteczno – noworocznym

W Stanach Zjednoczonych przez prawie 30 lat inflacja utrzymywała się na dość niskim poziomie. Niestety od czasu pandemii ceny na wszystko od żywności po ubrania i samochody wzrosły. Stabilna, średnia inflacja utrzymująca się na poziomie około 2 -3 procent urosła do prawie 7 procent.

Według Departamentu Pracy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych skoczył o 6,2% od października 2020 roku do października tego roku. Stanowi to największy wzrost cen w ciągu 12 miesięcy od listopada 1990 roku. Jest to znacznie powyżej długoterminowego celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej wynoszącego około 2%. Ale te 6 procent to tylko średnia statystyczna, ceny na niektóre produkty wzrosły nawet o 30 procent.

Czytaj również: Zarabiaj robiąc zakupy – 8 najlepszych aplikacji oferujących zwrot gotówki za paragon

Owoce i warzywa w puszkach – 5,3% podwyżki

Te podstawowe produkty znajdujące się w każdej kuchni, szczególnie podczas świąt w tym roku są dużo droższe niż w poprzednich latach. W tym okresie świątecznym te niedrogie artykuły będą kosztować ponad 5% więcej niż w zeszłym roku, głównie dzięki wyższej cenie stali.

Usługi pocztowe i dostawcze – 7,2% podwyżki

Planujesz wysłać paczki do przyjaciół i rodziny w te święta? Przygotuj się na szok cenowy. Ceny wysyłki i dostawy paczek wzrosły o ponad 7%.

Biżuteria – 7,5% podwyżki

Jeśli masz zamiar umieścić coś błyszczącego pod choinką dobrze zastanów się. Ceny biżuterii wzrosły o ponad 7%, w dużej mierze dzięki niedoborom związanym z pandemią.

Czytaj również: 12 nawyków oszczędnych ludzi

Artykuły papiernicze i opakowania na prezent – 8,3% podwyżki

Od kartek świątecznych po papier do pakowania prezentów. Wszystkie artykuły papiernicze wzrosły o ponad 8%.

Komputery i technologia inteligentnego domu – 8,4% podwyżki

Technologia jest zawsze dobrze sprzedającą się kategorią w okresie świątecznym, ale w tym roku te oferty mogą nie być aż tak atrakcyjne. Odkąd pandemia zamknęła zagraniczne fabryki, niedobór mikroprocesorów nadal narasta, a to wpływa na wszystko od laptopów po asystentów głosowych. Spodziewaj się dużego wzrostu cen na te artykuły, ponad 8 procent.

Artykuły sportowe – 8,7% podwyżki

Ta popularna kategoria prezentów obejmuje jeden z najbardziej klasycznych prezentów świątecznych wszechczasów- nowy rower. Niestety, sytuacja nie polepszyła się znacznie od czasu pandemii, która spowodowała zupełny brak rowerów w sklepach.. Jeśli obiecałeś dziecku nowy zestaw kół na Boże Narodzenie nie czekaj z kupnem. Jeśli znajdziesz rower w sklepie pamiętaj, że wydasz na niego więcej niż zamierzałeś.

 

Sukienki i garnitury – 9,2% podwyżki

Okres świąteczny to wyjścia na spotkania firmowe, przyjacielskie i rodzinne. Sprawdź co masz w szafie. Czyszczenie chemiczne będzie kosztować cię dużo mniej niż nowa sukienka czy garnitur.

Zobacz także: 12 nawyków oszczędnych ludzi

Telewizory – 10,4% podwyżki

Telewizor to również jeden z najczęściej kupowanych artykułów w okresie świąteczno – noworocznym. Tegoroczne oferty na odbiorniki TV nie są tak atrakcyjne w tym roku jak w latach poprzednich. A to wszystko ze względu na braki w dostawach mikroprocesorów. Może z tym zakupem warto się wstrzymać.

Czytaj także: Cztery rodzaje minimalizmu

Jajka – 11,6% podwyżki

Ten zazwyczaj tani podstawowy produkt jest dużo droższy w tym roku. Za świąteczne ciasta i ciasteczka oraz inne wyroby wymagające jaj zapłacisz dużo więcej.

Mięso, drób i ryby – 11,9% podwyżki

Te tradycyjne świąteczne produkty spożywcze będą kosztować znacznie więcej w tym roku. Ceny bekonu wzrosły najbardziej. Jedno opakowanie bekonu kosztuje 20,2% więcej niż w zeszłym roku.

Meble i pościel – 12% podwyżki

Niezależnie od tego, czy chcesz odświeżyć salon czy wyposażyć swoje łóżko w przytulną flanelową pościel, będzie to cię kosztować więcej. A dzięki zakłóceniom w łańcuchu dostaw niemal na każdym kroku w branży meblarskiej nie tylko zapłacisz więcej, ale również będziesz czekać na dostawę mebli kilka miesięcy.

Pralki i suszarki – 14,9% podwyżki

Jeśli te świąteczne zniżki na urządzenia nie wydają się w tym roku aż tak atrakcyjne, to nie bez powodu. Koszt dużych urządzeń jest ogólnie wyższy o 6%, ale sprzęt do prania jest szczególnie drogi. Niedobory siły roboczej i materiałów, zamykanie fabryk, problemy transportowe stoją za 15-procentowym wzrostem cen.

Zobacz: Kariera zgodna z Twoim znakiem zodiaku

Zakwaterowanie wakacyjne – 25,5% podwyżki

Branża hotelarska została zmiażdżona przez pandemię. Teraz przyszedł czas na tak zwane „odkucie się”. Ceny hoteli i innych zakwaterowań wakacyjnych w tym roku wzrosły o 25 procent i nadal rosną.

Energia – 30% podwyżki

Święta to światełka. W tym roku zaplanuj wyższy budżet na grudniowy rachunek elektryczny. Koszt energii elektrycznej wzrósł o 6,5%. Gaz rurociągowy kosztuje o 28,1% więcej; propan, nafta i drewno opałowe kosztują o 34,7% więcej; a olej opałowy to 59,1% więcej.

Zobacz: 11 sposobów na oszczędzanie paliwa

Wypożyczalnie samochodów – 39,1% podwyżki

Chociaż samochody do wynajęcia nie są tak trudne do znalezienia, jak na początku tego roku, ceny pozostają bardzo wysokie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jest to zła wiadomość dla każdego, kto planuje podróż w nadchodzącym okresie świątecznym.

Benzyna – 49,6% podwyżki

Niestety, nawet jeśli jeździsz własnym autem, odczujesz to tankując bak tej zimy. Ceny paliwa drastycznie wzrastają, a eksperci twierdzą, że to jeszcze nie koniec. Ceny benzyny są najwyższe od siedmiu lat.

Pasowanie na ucznia | Polska Szkoła im. Jana III Sobieskiego

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię