Historia jednej z najpiękniejszych monet świata

Foto: Jaclyn Nash Wikipedia

The Double Eagle, jest oficjalną złotą monetą Stanów Zjednoczonych. Jedna z najdroższych obecnie monet świata ma postać bilonu i jest metalowym znakiem pieniężnym o przyjętym nominale 20 USD. 90% jej składu stanowi Au (złoto), a w 10% dollar ten, składa się z Cu (miedzi).

Double Eagle, zaprojektowano w 1907 roku. Dokonał tego, amerykański rzeźbiarz pochodzenia irlandzkiego, Augustus Saint-Gaudens. Nazwa złotego bilonu, odnosi się bezpośrednio do języka potocznego, używanego przez gawiedź na ulicach Nowego Jorku oraz innych amerykańskich miast. W tym okresie historii Stanów Zjednoczonych, monety 10-cio dolarowe, ludność nazywała orłami. Zatem 20-sto dolarówka Double Eagle, była orłem podwójnym!

Projekt Double Eagle, wykonany przez Augusta Saint-Gaudensa, przedstawia na awersie Libertas, rzymską boginię wolności, która trzyma w swojej lewej dłoni pochodnię, a prawej gałązkę oliwną. Na krawędzi bilonu, znajduje się wygrawerowany napis łaciński: E Pluribus Unum, co tłumacz się na język polski jako: Z wielu, jeden. Jakie może być właściwe znaczenie tak brzmiącego napisu i co mógł on dokładnie symbolizować, jeśli mowa o czasie, w którym bito (od 1907 roku do 1933 roku) The Double Eagle w Stanach Zjednoczonych? Na rewersie bilonu, znajduje się orzeł szybujący w promieniach słońca.

Moneta produkowana była w czasie, kiedy w USA, panowała kalifornijska gorączka złota, w związku z czym, podaż rynkowa na złoto, była bardzo wysoka. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, postanowił zadbać o estetykę oraz wygląd amerykańskich monet i dzięki temu właśnie, The Double Eagle mógł zostać wykonany tak pięknie! Było to istotne wydarzenie w dziejach amerykańskiej numizmatyki również dlatego, że po raz pierwszy w historii dokonano tak dużych zmian koncepcyjnych przy tłoczeniu pieniędzy.

Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię