PiS forsuje zamrożoną wcześniej ustawę „lex TVN”

W piątek (17.12) o godzinie 13 czasu polskiego sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zaopiniowała negatywnie uchwałę Senatu RP o odrzuceniu noweli ustawy o radiofonii i telewizji (znanej jako „lex TVN”) i zarekomendowała Sejmowi jej odrzucenie.

Nie tylko nagły powrót ustawy budzi kontrowersje, ale również metody działania PiS – wniosek o zamknięcie obrad Komisji złożyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, jak twierdziła o posiedzeniu komisji dowiedziała się o 12:36 – to jest na 24 minuty przed jej rozpoczęciem.

Przypomnijmy, że zgodnie z 152 artykułem regulaminu sejmowego o terminie i porządku dziennym posiedzenia komisji posłowie powinni być poinformowania na trzy dni przed posiedzeniem. Gorzkie słowa posłanki: „To jest kpina z tej komisji, z nas wszystkich tutaj”.

Przeciwny wniosek zgłosił wiceprzewodniczący komisji Marek Suski (PiS). Jak stwierdził: „Uważam, że jeżeli tutaj mamy uchwałę Senatu z dnia 9 września, dzisiaj mamy koniec grudnia, czyli to jest bardzo długi termin. Uchwała Senatu jest tak bardzo rozbudowana, że myślę, że spokojnie te dwa miesiące wystarczą na to, żeby się zapoznać z tą jednozdaniową uchwałą Senatu i każdy ma wyrobione zdanie na ten tematu. Co do terminów posiedzeń komisji to regulamin przewiduje, że istnieje możliwość za zgodą Sejmu, Komisji skrócenia terminów. I jest to propozycja, żeby rozpatrzeć w skróconym terminie. Jestem przeciw wnioskowi o oddalenie”. Co więcej, Suski zgłosił także wniosek o przyjęcie dziennego porządku bez 3-dniowego terminu zawiadomienia o posiedzeniu komisji kultury, wniosek został poparty. Posłowie opozycji od początku podważali legalność działania komisji, część posłów w trakcie głosowania opuściła obrady komisji na znak protestu.

Głosowanie w wykonaniu PiS zostało przeprowadzone niezgodnie z regulaminem sejmu, a metody polityków partii rządzącej przypominają metody stosowane w krajach totalitarnych. To jednak nie jest koniec złych wiadomości. Wniosek komisji szybko znalazł się w sejmie i jeszcze tego samego dnia został przegłosowany: Za jego przyjęciem zagłosowało 225 posłów PiS, 3 posłów Kukiz’15 oraz 1 poseł niezrzeszony. Przeciw zagłosowało: 212 posłów, 11 posłów wstrzymało się od głosu.

Jak przekonują eksperci, forsowane przez PiS zmiany prawne spowodują, że stacja TVN straci koncesje na nadawanie, chyba, że obecny właściciel – amerykański koncern Discovery zdecyduje się ja sprzedać. Projekt „lex TVN” dotyczy bowiem przyznawania koncesji mediom należącym do zagranicznego kapitału: wprowadzono zasadę, zgodnie, z którą tylko media, w których kapitał zagraniczny nie przekracza 49% może nadawać w Polsce, za wyjątkiem nadawców z siedzibą na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta RP Andrzeja Dudy, do którego należeć będzie ostateczna decyzja. W obozie rządzącym nie ma jednak pewności co do tego, czy prezydent ustawę podpisze. Przedstawicie PiS z Nowogrodzkiej już szykują się do rozmów z prezydentem w tej sprawie. Wyraźne sygnały zapowiadające zawetowanie ustawy Andrzej Duda wysyłał już w sierpniu, zapewniał wówczas, że jako prezydent będzie stał na straży „zasady wolności słowa i swobody prowadzenia działalności gospodarczej”, przypominając jednocześnie o możliwości wetowaniu ustaw. podobna sugestię prezydent wyraziła antenie TVP-Info stwierdzając, że przyjęta przez Sejm nowelizacja to rozwiązanie kontrowersyjne.

Głos w sprawie przeforsowanej w kontrowersyjny sposób „lex TVN” zabrała także ambasada USA w Polsce. Charge d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu tak napisał na Twitterze: „Stany Zjednoczone są skrajnie rozczarowane dzisiejszym przyjęciem ustawy medialnej przez Sejm RP”. Dalej czytamy: „Oczekujemy, że prezydent Duda będzie działać zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i działalności gospodarczej”.

Magiczne Święta – Chicago 2021

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię