Gdzie mieszka święty Mikołaj?

Gdzie mieszka Mikołaj?
Gdzie mieszka Mikołaj?

Gdzie mieszka święty Mikołaj? W Laponii, na Grenlandii, na Bliskim Wschodzie, a może w Szwecji lub Norwegii?

Każdy z nas jako dziecko zadawał sobie pytanie gdzie mieszka święty Mikołaj? Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odwiedzi.

Przypominamy, że pierwszy święty Mikołaj żył na przełomie III i  IV wieku w Mirze (południe obecnej Turcji). Od dzieciństwa wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców swoim majątkiem chętnie dzielił się z potrzebującymi. Został wybrany biskupem, który obdarowywał biednych.

Ze względu na liczne zasługi, jak też przypisywane mu cuda, po śmierci został patronem żeglarzy, panien na wydaniu, adwokatów, piekarzy i cukierników, złodziei, więźniów, a także podróżnych! Zmarł po długich latach błogosławionych rządów 6 grudnia pomiędzy rokiem 345 a 352. Jego ciało zostało pochowane w Mirze, gdzie przetrwało do 1087 r. 9 maja tegoż roku zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari.

Obecnie święty Mikołaj kojarzy się nam z postacią starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny (North Pole) 

Dzięki sprawnej promocji praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego Mikołaja, biskupa Miry. Choć listy do świętego Mikołaja przychodzą do Szwecji, Norwegii czy Grenlandii, to właśnie Laponia w Finlandii oraz Biegun Północny najczęściej kojarzą się z Mikołajem.

Mikołaj z  Laponii

Jako ojczyznę św. Mikołaja wiele osób podaje dziś Finlandię, a dokładniej jej najbardziej wysunięty na północ region – Laponię. Obecnie miano miasteczka mikołajowego nosi Rovaniemi. Wybór miasta również nie był przypadkowy. To właśnie tu w latach 50. zbudowano chatkę dla turystów, którą podziwiała Eleanora Roosevelt w czasie swojej wizyty w Finlandii. Sława, jaką dzięki temu zyskał ten niewielki budynek sprawiła, że w krótkim czasie rozbudowano go w kompleks turystyczny, by w latach 80. stworzyć w tym samym miejscu najsłynniejszą na świecie wioskę Mikołaja. Tu święta Bożego Narodzenia trwają cały rok. Główną, ale nie jedyną, atrakcją Wioski Świętego Mikołaja jest oczywiście samo spotkanie ze Świętym Mikołajem.

 

Święty Mikołaj z Alaski (North Pole)

Amerykański Mikołaj – Santa Claus, swoją siedzibę ma na prawdziwym Biegunie Północnym. A dokładnie w North Pole, czyli w miasteczku znajdującym się pośrodku stanu Alaska, do którego prowadzi normalna droga asfaltowa. Mieści się tam zarówno warsztat jak i dom Mikołaja.

Obok miasteczka Świętego Mikołaja znajduje się drugie co do wielkości miasto Alaski, czyli Fairbanks. Wszystko w North Pole nawiązuje do Mikołaja – nawet ulice (jedna z nich nosi nazwę Santa Claus, inna St Nicholaus etc., zaś latarnie przypominają mikołajowe laski.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię