Herbata Yaupon – pochodzenie, właściwości i przepis na wykonanie

Ostrokrzew Yaupon (łac. Ilex vomitoria) jest wiecznie zielonym krzewem lub niewielkich rozmiarów drzewem, dorastającym do wysokości 9 metrów.

Posiada jasnoszarą, gładką korę i smukłe owłosione pędy. Owalne liście o eliptycznym kształcie, są ciemnozielone, przechodzące w nieco jaśniejszy kolor bliżej gałęzi, z której wyrastają.

 

Kwiaty są koloru białego o średnicy około 5 mm. Występuje w południowych terytoriach Stanów Zjednoczonych, począwszy od wschodniego wybrzeża Wirginii, aż po Florydę na zachodzie. Spotykany jest także w Meksyku, w stanie Chiapas.
Owoce są ważnym składnikiem diety wielu gatunków ptaków, takich jak dzikie kaczki, indyki i przepiórki, a także ssaków, w tym pancerników, szopów praczy, skunksów i niedźwiedzi.

Trochę historii

Od niepamiętnych czasów mocny napar, mający ciemne zabarwienie, stosowany był w celach rytualnych przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Indianie stosowali go w dużych ilościach. Wywoływał pobudzenie i wymioty, które miały oczyszczać duszę i cało. Wierzono, że „czarny napój” uwalnia od gniewu, nienawiści i innych negatywnych emocji. W obrzędach brali udział tylko mężczyźni. Ze względu na zawartość kofeiny, słabszy napar używany był również przez wczesnych osadników zamiast kawy lub herbaty.

Właściwości zdrowotne

Krzewy Yaupon są bogate w polifenole. Według niektórych badaczy istnieją dostateczne dowody na to, że polifenole zapobiegają niektórym chorobom nowotworowym, zwyrodnieniowym, a także chorobom układu krążenia.
Obecność teobrominy obniża ciśnienie krwi i zapobiega infekcjom jamy ustnej. Herbata może pozytywnie wpływać na układ trawienny, zapobiegając zaparciom i niestrawności. Napój zawiera kilkakrotnie więcej kofeiny niż kawa.
Jedno z badań wykazało, że na poziom antyoksydantów zawartych w herbacie Yaupon nie ma wpływu zmiana opakowania lub przechowywania, w przeciwieństwie do herbat zielonych, dla których zmiana tych warunków obniża poziom przeciwutleniaczy.

Przepis na herbatę Yaupon

Przygotowanie napoju z gotowego opakowania zakupionego w sklepie jest identyczne z parzeniem herbaty czarnej lub zielonej. Warto natomiast zrobić herbatę Yaupon od podstaw:

Składniki:

  • świeże liście yaupona,
  • 3 szklanki wody.

 

Przygotowanie:

1. Świeże, umyte i oczyszczone liście yaupona podgrzać w piekarniku o temperaturze 150 °C, do momentu aż zaczną brązowieć (ok. 15 minut).
2. Zagotować wodę.
3. Do filiżanki wsypać około jednej łyżeczki prażonych liści.
4. Zalać liście przegotowaną wodą i odstawić do zaparzenia na 3-4 minuty.
5. Opcjonalnie dodać miodu do smaku.

Herbata ma nie tylko ciekawy smak, ale również korzystnie wpływa na nasz organizm.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię