USA o rozmowach z Rosją

Stany Zjednoczone odrzuciły postulat Rosji zakończenia polityki otwartych drzwi do NATO – oświadczyła zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman po rozmowach z delegacją Rosji w Genewie.

Sherman poinformowała, że sprawa liczebności wojsk amerykańskich w Europie nie była przedmiotem dyskusji.

Wendy Sherman poinformowała podczas telekonferencji, że Stany Zjednoczone przedstawiły Rosji propozycje dotyczące rozmieszczenia systemów rakietowych (w rodzaju zerwanego traktatu INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego i krótkiego zasięgu) a także wzajemnych restrykcji manewrów wojskowych. Nie podała szczegółów tych propozycji.

 

Zastępczyni sekretarza stanu dodała, że w sprawie rosyjskich postulatów zamknięcia drzwi przyszłym członkom NATO strona amerykańska była stanowcza.
„Nie zrezygnujemy ze współpracy z suwerennymi krajami, które chcą współdziałać ze Stanami Zjednoczonymi. Nie będziemy też podejmować żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy, o Europie bez Europy ani o NATO bez NATO” – powiedziała Sherman po zakończeniu ośmiogodzinnego spotkania w Genewie z delegacją rosyjską.

Wiceszefowa amerykańskiej dyplomacji określiła rozmowy mianem rzeczowych i szczerych. Dodała jednak, że nie można ich nazywać negocjacjami ponieważ mają bardzo wstępny charakter.

Kluczowe momenty w karierze i życiu Władimira Putina

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię