Święta Bożego Narodzenia w Kościele prawosławnym

W Kościele prawosławnym 6 stycznia znany jest pod nazwą Epifanii. Chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni.

Konrad Kuczara, doktor z Uniwersytetu Warszawskiego zajmujący się historią i współczesną sytuacją prawosławia na świecie, podkreśla, że wigilia w Kościele prawosławnym wygląda podobnie jak u katolików.

 

„Wieczerza wigilijna prawosławnych również ma dwanaście potraw. Jej ważnym elementem jest kutia przyrządzana z pszenicy, maku, bakalii i miodu. Od niej rozpoczyna się wigilię. Odpowiednikiem opłatka jest prosfora, czyli pieczywo wytwarzane z mąki, wody, soli i zakwasu. Nie ma jednak zwyczaju dzielenia się prosforą” – tłumaczy Konrad Kuczara.

Jak podkreśla Konrad Kuczara tego dnia święta obchodzą także wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy. Boże Narodzenie w Kościele prawosławnym to dla wiernych czas zadumy i skupienia. W tym czasie nie śpiewa się kolęd ani nie przystraja się żłobka czy szopki. Zamiast tego wyznawcy ozdabiają ikonę, która przedstawia narodzenie Jezusa.

iar

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię