Adamit – pochodzenie, właściwości i zastosowanie

Adamit określany czasami jako adamin, jest bardzo rzadkim minerałem z grupy arsenianów.

 

Jego nazwa pochodzi od nazwiska Gilberta Josepha Adama (1795–1881) – francuskiego minerologa; został odkryty w Chile w 1866 roku. Zazwyczaj tworzy małe, wysłużone kryształy o tabliczkowym, słupkowym lub igiełkowym pokroju; tworzy również kryształy izometryczne.

Występuje w skupieniach kulistych, drobnoziarnistych, nerkowatych, w postaci skorupień i nalotów oraz skupień groniastych, które wypełniają pustki w skałach. Jest przezroczysty i kruchy, rozpuszczalny w kwasie solnym.

Ze względu na niski poziom twardości i łupliwość (zdolność do pękania) rzadko jest stosowany w celach jubilerskich; najbardziej cenione są odmiany zielone, jest poszukiwany przez kolekcjonerów i ezoteryków.

Adamit jest tzw. minerałem wtórnym strefy złóż kruszców zasobnych w cynk – arsenu i sfalerytu. Występuje w Grecji, Francji, Turcji, Algierii, Chile, Namibii, Meksyku, USA i we Włoszech.

Adamit zdaniem ezoteryków poprawia komunikację i harmonię czakry splotu słonecznego i serca. Zwiększa witalność, otwiera umysł na pozytywne myślenie, przyciąga szczęście. Wiąże się go z harmonią, pokojem, odrodzeniem i zdrowiem psychicznym.

Adamit jest kamieniem entuzjazmu, jasnego i otwartego wyrażania swoich potrzeb oraz dobrego samopoczucia. Można go z powodzeniem wykorzystywać do przyciągania w swoim życiu radości życia, optymizmu a także wykorzystywać go w sytuacjach stanowiących wyzwanie do wzmocnienia wytrwałości siły. Przydaje się również w czasach trudnych wyborów, wspiera intuicję, wzmacnia percepcję, pozwala dostrzec ewentualne konsekwencje podjętych decyzji. Adamit może naprowadzić swojego właściciela na nowatorskie i zaskakujące rozwiązanie problemu lub rozpatrywanej sytuacji.

Kamień ten ochrania także przed wampirami energetycznymi, jest pomocny w pracy, kiedy potrzebujemy przypływów pozytywnej energii – np. w pracy w opiece społecznej, w pracy z trudnymi klientami lub w pracy z dziećmi. Sprzyja w utrzymaniu dobrego nastroju i humoru, minimalizuje negatywne skutki nieprzyjemnych doświadczeń – sprawia, że odbierają znacznych ilości energii.

Adamit wspiera także kreatywność, stymuluje przedsiębiorczość i zaradność. W pracy i biznesie pozwala na znalezienie nowych ścieżek rozwoju, samorealizacji i osiągania celu. Można go wykorzystywać jako wsparcie przy poszukiwaniu nowej pracy. Pomaga kroczyć w nieznaną przyszłość. Jest szczególnie polecany osobom walczącym z depresją. Można nosić go przy sobie lub umieścić w domu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię