40 procent transpłciowych kobiet ma HIV

Kobiety transpłciowe w USA zarażają się wirusem HIV z niezwykle wysokim odsetkiem, ponieważ borykają się z ubóstwem, dyskryminacją i lukami w leczeniu potwierdzającym płeć – wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Centers for Disease Control and Prevention.

Według najnowszych badań Centers for Disease Control and Prevention 4 na 10 transpłciowych kobiet ma HIV.

W wywiadach z ponad 1600 kobietami transpłciowymi w Atlancie, Los Angeles, Nowym Orleanie, Nowym Jorku, Filadelfii, San Francisco i Seattle w 2019 i na początku 2020 roku, naukowcy odkryli, że 42% miało HIV. Kobiety transpłciowe to te, którym przypisano płeć męsko przy urodzeniu, ale identyfikują się jako kobiety.

 

Te same badania wykazały również znaczne różnice rasowe i etniczne. W sumie 62% czarnoskórych transpłciowych kobiet i 35% latynoskich transpłciowych kobiet miało HIV, w porównaniu z 17% białych transpłciowych kobiet. Kolejnym odkryciem było to, że prawie 70% ankietowanych żyło na poziomie ubóstwa lub poniżej niego, a 42% było bezdomnych w ciągu ostatniego roku.

„Dane te dają jasny i przekonujący obraz poważnych ofiar HIV wśród kobiet transpłciowych oraz czynników społecznych i ekonomicznych – w tym systemowego rasizmu i transfobii – które przyczyniają się do tego problemu” – powiedział dr Demetre Daskalakis, dyrektor profilaktyki HIV / AIDS w CDC.

Daskalakis dodał, że zmniejszenie liczby HIV w tych społecznościach będzie wymagało od służb zdrowia i innych dostawców usług socjalnych i profilaktycznych zaprojektowania „innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań ułatwiających profilaktykę i opiekę nad kobietami transpłciowymi”.

Pełniący obowiązki zastępcy dyrektora ds. nadzoru, epidemiologii i nauk laboratoryjnych w Wydziale Zapobiegania HIV / AIDS w CDC Joseph Prejean dodał że „Testy na obecność wirusa HIV są bramą do wszelkiego leczenia i profilaktyki, a rozszerzenie zakresu testów oznacza, że więcej kobiet transpłciowych jest świadomych swojego statusu i może zaangażować się w opiekę, której potrzebują”.

Tylko 32% respondentów wolnych od wirusa HIV stwierdziło, że stosowało profilaktykę przedekspozycyjną (PrEP). Profilaktyka przedekspozycyjna wiąże się ze stosowaniem leków w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby u osób, które nie miały jeszcze kontaktu z czynnikiem chorobotwórczym, zwykle wirusem. Termin zazwyczaj odnosi się do konkretnego zastosowania leków antywirusowych jako strategii zapobiegania HIV / AIDS.

PrEP jest jedną z wielu strategii profilaktyki HIV dla osób, które są nosicielami wirusa HIV, ale są również narażone na większe ryzyko zarażenia się wirusem HIV poprzez stosunki seksualne lub zażywanie narkotyków dożylnych. Przyjmowane zgodnie z zaleceniami, leki PrEP są wysoce skuteczne w zapobieganiu HIV.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że niskie stosowanie PrEP wśród kobiet transpłciowych może być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym transfobią i obawami dotyczącymi interakcji leków między hormonami a PrEP.
Około 67% kobiet transpłciowych wolnych od wirusa HIV, które wzięły udział w badaniu, przyjmowało hormony w celu potwierdzenia płci.

Siedmioletnie cykle życia człowieka

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię