Serotonina – związek chemiczny wpływający na nasz cały organizm

Serotonina występuje głównie w mózgu, jelitach i płytkach krwi. Serotonina przekazuje informacje między komórkami nerwowymi przyczyniając się między innymi do naszego dobrego samopoczucia i szczęścia.

Pomaga regulować nie tylko nastrój, ale i nasze zachowania społeczne, apetyt i trawienie, pamięć oraz pożądanie i funkcje seksualne. Jest prekursorem melatoniny. Pomaga również regulować cykle snu i czuwania oraz wewnętrzny zegar organizmu. Jako neuroprzekaźnik serotonina przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi lub neuronami, regulując ich intensywność.

Jej poziom ma pozytywny i negatywny wpływ na wiele funkcji zachodzących w naszym organizmie:

1. Wpływa na większość komórek mózgowych zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio

Niski poziom serotoniny wiąże się z depresją. Lekarza nadal próbują ustalić czy niski poziom serotoniny przyczynia się do depresji, czy też depresja powoduje spadek poziomu serotoniny.

2. Reguluje czynność jelit

Większość serotoniny występującej w organizmie znajduje się w przewodzie pokarmowym, gdzie reguluje czynność i ruchy jelit. Odgrywa również rolę w zmniejszaniu apetytu podczas jedzenia.

3. Wpływa na nasz nastrój

W mózgu serotonina wpływa na poziom nastroju, niepokoju i szczęścia.

 

4. Chroni nas przed toksynami

Jeśli zjemy coś, co jest toksyczne lub drażniące, nasze jelita produkują więcej serotoniny, aby pomóc wydalić drażniący składnik w biegunce. Jest to również powodem dla którego przy zatruciach odczuwamy nudności.

5. Wpływa na częstotliwość i intensywność doznań seksualnych

Zbyt duży poziom serotoniny może prowadzić do zaburzeń seksualnych.

 

6. Poziom serotoniny może wpływać na gęstość kości i siłę kości

Badania sugerują, że wysoki poziom krążącej serotoniny w jelitach może być związany z niższą gęstością kości i stanami takimi jak osteoporoza.

7. Ma podwójny wpływ na krzepnięcie krwi

Z jednej strony pomaga w gojeniu ran. Ale zbyt duży poziom serotoniny powoduje zwężenie małych tętnic układu krążenia. Gdy stają się mniejsze, przepływ krwi zwalnia mogąc prowadzić do zatorów.

10 zaskakujących faktów dotyczących układu kostnego

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię