Grób wampirzycy odkryty pod Bydgoszczą!

Fot. Mirosław Blicharski/Aleksander Poznań

Wampir, istota budząca grozę, demoniczn, zazwyczaj kojarzona z kimś, kto pije ludzką krew. Działa tylko nocą, a świt odbiera mu nadprzyrodzone moce i staje się bezsilny.

Istnieje wiele rodzajów wampirów w zależności od kraju pochodzenia i właściwości, jakie przypisują mu lokalne wierzenia. Najbardziej klasyczny model wampira, jaki znamy dzisiaj, wyglądem przypomina człowieka, różni się jednak bladością skóry i długimi, zwierzęcymi kłami.

 

Wampir w sztuce

Ze względu na swoją niezwykłość postać wampira i wampirzycy znalazła trwałe miejsce w sztuce. Najsłynniejsi mistrzowie malowali portrety wampirów, często z ich ofiarami. Powstało także kilkadziesiąt filmów o wampirach, z których najwięcej o najsłynniejszym z nich, hrabim Draculi. Także w literaturze znajdziemy wiele powieści, opowiadań i innych dzieł o interesującej nas tematyce.

Fot. Mirosław Blicharski/Aleksander Poznań

Wampirzyca z Bydgoszczy

Grupa archeologów z Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu pracująca we wsi Pień niedaleko Bydgoszczy, dokonali sensacyjnego odkrycia. Podczas jednego z ostatnich dni prac w terenie, odkryli charakterystyczny grób, inny niż normalnie spotykane groby z tego okresu. Był to grób kobiety z XVII wieku. Na szyi zmarłej umieszczony był sierp, a na dużym palcu lewej stopy znaleziono kłódkę. Wszystko po to, by nie mogła wstać i szkodzić żywym. Prawdopodobnie jest to jedyny znany grób z takimi elementami, znaleziony na ziemiach polskich. Elementy jednoznacznie wskazują na praktyki antywampiryczne i świadczą o obawie przed zmarłą.

Naukowcy twierdzą, że zwykłymi praktykami ochronnymi stosowanymi wobec zmarłych podejrzanych o wampiryzm było odcięcie głowy lub nóg, ewentualnie umieszczenie zmarłego twarzą w dół, po to, aby wgryzł się w ziemię, a także spalenie lub rozbicie kamieniem.

Fot. Mirosław Blicharski/Aleksander Poznań

Powszechną praktyką było przebicie zwłok osikowym kółkiem, aby zmarły nie mógł opuścić grobu. W tym jednak przypadku zastosowano inną metodę, sierp umieszczony w poprzek szyi, w taki sposób, że gdyby zmarła próbował wstać, najprawdopodobniej głowa zostałaby odcięta. Jest to pochówek unikalny, nieznany dotychczas na ziemiach polskich.

TB

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię