Wskazówki dotyczące bezpiecznego podróżowania dla starszych osób

Zanim wsiądziesz do samolotu, pociągu, wyruszysz w rejs lub wsiądziesz do samochodu na wakacje, zapoznaj się z tymi wskazówkami i zaleceniami ekspertów American Geriatrics Society’s Health in Aging Foundation.

Niezależnie od tego, czy podróżujesz za granicę, czy w bliskiej odległości od domu, ważne jest, aby zaplanować swoje potrzeby zdrowotne z wyprzedzeniem.

1. Dowiedz się, czy musisz zaktualizować swoje szczepienia

Jeśli podróżujesz za granicę, możesz potrzebować pewnych szczepień przed wyjazdem – w niektórych przypadkach do 6 tygodni przed wyjazdem. Odwiedź witrynę internetową Centers for Disease Control and Prevention (CDC) Travellers’ Health, aby dowiedzieć się, jakie środki musisz przestrzegać podczas podróży zagranicznych.

 

2. Porozmawiaj ze swoim lekarzem

Wyjaśnij swoje plany podróży swojemu lekarzowi i omów wszelkie środki ostrożności, które powinieneś podjąć. Lekarz może poprosić Cię o wizytę kontrolną lub wykonanie niezbędnych zdjęć.

3. Zapytaj, kiedy należy przyjmować leki

Jeśli zażywasz leki i będziesz przekraczać strefy czasowe, zapytaj swojego lekarza, czy powinieneś je przyjmować o zwykłej domowej strefie czasowej, czy też przełączyć się na lokalną strefę czasową. Zapytaj również, czy jakakolwiek nowa żywność, którą możesz jeść podczas podróży, może wpływać na twoje leki lub schorzenia.

4. Ochrona przed zakrzepicą żył głębokich (DVT)

Starsze osoby są narażone na większe niż przeciętne ryzyko zakrzepicy żył głębokich, do których zachodzi, gdy w żyłach tworzą się skrzepy krwi i blokują przepływ krwi, zwykle w nogach. Siedzenie nieruchomo przez długi czas w samolocie lub pociągu może przyczynić się do zakrzepicy żył głębokich. Niektóre badania pokazują, że noszenie „pończoch uciskowych” może pomóc w zapobieganiu temu niebezpiecznemu stanowi. Ponadto robienie częstych przerw na spacer lub ćwiczenia nóg podczas długiej jazdy może pomóc w ochronie przed rozwojem DVT. Porozmawiaj z lekarzem.

5. Sporządź listę

Sporządź listę wszystkich recept, lekarstw dostępnych bez recepty i suplementów, które przyjmujesz, w tym dawkę, godzinę przyjmowania leków i przeznaczenie. Poproś farmaceutę lub pracownika służby zdrowia o pomoc w utworzeniu tej listy i poproś ich o przejrzenie jej pod kątem dokładności. Lista powinna zawierać nazwy leków generycznych i firmowych oraz ilość każdego leku, który musisz zabrać ze sobą w podróż.
Poproś swojego lekarza o listę aktualnych problemów zdrowotnych, które masz i jak są one leczone.
Spisz dane kontaktowe do swoich lekarzy.
Posiadanie tego wszystkiego na papierze ułatwi ci przejście przez odprawę celną i łatwiejsze zdobycie zastępczych leków, jeśli zgubisz je podczas podróży. Zrób kopię tych list. Jedną noś przy sobie, a drugą trzymaj w walizce.

6. Przechowuj leki w oryginalnych pojemnikach z etykietami

Podczas podróży przechowuj leki w oryginalnych opakowaniach. Zrób to z lekami na receptę i bez recepty oraz suplementami. Ułatwi to również przejście przez odprawę celną.

7. Zabierz swoje lekarstwa na pokład samolotu

Spakuj leki do torby podręcznej, aby uniknąć ich utraty lub uszkodzenia.

 

8. Chroń się przed infekcją i odwodnieniem

Myj ręce lub używaj środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu, zwłaszcza po spędzeniu czasu w zatłoczonym samolocie, pociągu lub autobusie oraz przed jedzeniem.
Kieruj się zdrowym rozsądkiem przy wyborze tego, co jeść i pić. Witryna podróżnicza CDC zawiera informacje o chorobach, na które można się zarazić po pożywieniu i wodzie, oraz o sposobach ich unikania w poszczególnych krajach.
Pij dużo wody podczas podróży, zwłaszcza samolotem.

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię