Nasiona o najwyższej zawartości składników odżywczych

Nasiona chia

Superfoods to żywność bogata w składniki odżywcze. Niektóre z najlepszych super żywności pochodzą ze źródeł roślinnych, takich jak zboża, warzywa i owoce. Nasiona są szczególnie bogate w składniki odżywcze i są jednym z najbardziej prozdrowotnych pokarmów.

Zazwyczaj zawierają błonnik pokarmowy, białko, węglowodany, przeciwutleniacze i zdrowe tłuszcze. Pomagają wyrównać niedobory białka i żelaza oraz wzmocnić mózg tłuszczami omega-3, magnezem i tiaminą. Nasiona są również pełne przeciwutleniaczy, które są przydatne w zmniejszaniu ryzyka chorób, takich jak rak, zmniejszaniu stanów zapalnych i pomaganiu w ochronie przed chorobami serca.

Oto 4 najzdrowsze nasiona:

1. Nasiona chia

Chia działa rewelacyjnie jako wzmacniacz nastroju i energii. Zawiera kwasy tłuszczowe omega 3, węglowodany, białka, błonnik i wapń, dostarczając organizmowi bogatych składników odżywczych na cały dzień. Chia może zwiększyć poziom kwasu tłuszczowego omega-3, który pomaga w utrzymaniu zdrowia układu krążenia. Nasiona chia pomagają w utrzymaniu zdrowej wagi, kontrolują ciśnienie krwi. Dzięki zdrowej zawartości tłuszczu i błonnika chia odgrywa ważną rolę w obniżaniu ryzyka zachorowań na choroby sercowo-naczyniowe oraz obniża poziom cholesterolu. Włókna zawarte w nasionach zapobiegają zaparciom i wspomagają trawienie, a także odżywiają mikrobiom jelitowy.

 

2. Nasiona sezamu

Sezam jest dobrym źródłem błonnika roślinnego. Badania pokazują, że sezam może obniżać wysoki poziom cholesterolu i zmniejszać ryzyko chorób serca.
Sezam jest znany ze swoich właściwości obniżających ciśnienie krwi oraz wspomagania tworzenia krwinek. Wspiera zdrowe kości, ponieważ jest bogaty w wapń i zmniejszać stany zapalne dzięki zawartości przeciwutleniaczy. Oprócz tych składników odżywczych sezam jest również dobrym źródłem witaminy B. Nasiona sezamu mają niską zawartość węglowodanów, a wysoką zawartość białka i zdrowych tłuszczów, wszystkie te składniki odżywcze kontrolują poziom cukru i regulują poziom cukru we krwi. Przeciwutleniacze zawarte w sezamie mogą zwalczać stres oksydacyjny, co pomaga uniknąć chorób przewlekłych. Dzięki kluczowym minerałom, takim jak cynk, miedź i żelazo wspomaga układ odpornościowy.

Nasiona sezamu

3. Siemię lniane

Len to kolejne super ziarno, pomagając mu w walce z rakiem piersi, prostaty i okrężnicy. Len jest świetny zarówno dla serca, jak i mózgu, obniżając ciśnienie krwi dzięki zawartości długołańcuchowych kwasów tłuszczowych i ALA. W połączeniu z bazą z włókien roślinnych pomaga stymulować układ pokarmowy do efektywnego funkcjonowania i wzmacnia florę bakteryjną jelit. Len zawiera wysokiej jakości białka roślinne bogate w aminokwasy. Siemię lniane reguluje również nawilżenie i gładkość skóry.

Siemię lniane

4. Nasiona dyni

Pestki dyni są znane jako zdrowa przekąska, gdyż zawierają cenne składniki odżywcze. Są bogate w zdrowe tłuszcze, magnez i cynk. Magnez i cynk wspomagają energię i nastrój, niezbędne do funkcjonowania komórek jako elektrolitów – szczególnie mięśni. Dzięki zawartości błonnika, witaminy K, fosforu, żelaza i innych metali śladowych, pestki dyni wspierają funkcje metaboliczne i ogólny stan zdrowia. Jest bogaty w przeciwutleniacze, zawiera karotenoidy i witaminę E, które są doskonałe dla oczu i skóry. Pestki dyni są również znane jako naturalne źródło tryptofanu, który jest aminokwasem poprawiającym sen.

Nasiona dyni

 

8 korzyści zdrowotnych kakao

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię