Co to są tokeny niewymienialne – NFT?

Niewymienialne tokeny lub NFT to unikalne aktywa cyfrowe oparte na technologii blockchain. Wszystko może stać się NFT. Przedmioty materialne i niematerialne – dzieła sztuki, karty kolekcjonerskie sportowe, a nawet tweety.

Tokeny NFT oferują własność zasobów cyfrowych, która jest następnie weryfikowana za pomocą algorytmów w łańcuchu bloków. Większość NFT korzysta z sieci Ethereum do weryfikacji. Blockchain jest jak elektroniczna księga transakcji, która służy jako zapis własności NFT. Każda transakcja na blockchain jest weryfikowana przez komputery na całym świecie, rozwiązując skomplikowane zadania matematyczne.

NFT mylnie są uważane za kryptowaluty. Pomimo tego, że oba używają blockchain są fundamentalnie inne. Jeden bitcoin w portfelu cyfrowym jest wymienny na inny bitcoin w innym portfelu, ponieważ każdy bitcoin ma tę samą wartość i zastosowanie. NFT są zakodowane tak, aby miały unikalne identyfikatory i inne metadane, których żaden inny token nie może replikować. To daje NFT atrybuty oryginalności i rzadkości.

1. Różnice miedzy NFT a kryptowalutą

Niewymienialne tokeny:

  • Każdy NFT jest unikalny i nie można go łatwo wymienić na podobny token.
  • Są ograniczone ilościowo
  • NFT są sprzedawane, ale nie są przedmiotem obrotu, jak papiery wartościowe na giełdach cyfrowych.
  • NFT nie są środkiem wymiany przy zakupach.

 

Kryptowaluty:

  • Kryptowaluty można wymienić na kryptowaluty o tej samej wartości
  • Kryptowaluty mogą być przedmiotem obrotu podobnie jak papierami wartościowymi
  • Wiele rodzajów kryptowalut może być używanych do dokonywania zakupów przedmiotów fizycznych, takich jak samochody.

2. Jak zrobić NFT

Każdy może utworzyć NFT. Wszystko, czego potrzebujesz, to cyfrowy portfel, niewielki zakup ethereum i połączenie z rynkiem NFT, gdzie będziesz mógł przesłać i zamienić zawartość w NFT lub sztukę kryptograficzną.

3. Zakup NFT

Zasadniczo każdy obraz cyfrowy można kupić jako NFT. Przy zakupie należy zdecydować na jakim rynku odbędzie się zakup, jaki typ portfela cyfrowego jest wymagany do jego przechowywania i jakiego rodzaju kryptowaluty należy posiadać, aby sfinalizować zakup. Niektóre z najpopularniejszych rynków NFT to OpenSea, Mintable, Nifty Gateway i Rarible. Niektóre rynki pobierają opłatę „gazową”, czyli energię potrzebną do zakończenia transakcji w łańcuchu bloków. Inne opłaty mogą obejmować koszty konwersji dolarów na ethereum – walutę najczęściej używaną do kupowania NFT i koszty zamknięcia.

4. Sprzedaż NFT

NFT są również sprzedawane na platformach handlowych, a proces może się różnić w zależności od platformy. Z reguły należy najpierw przesłać zwartość (upload) towaru na rynek, a następnie kierować się instrukcjami, aby przekształcić je w NFT. Można dołączyć szczegóły, takie jak opis i sugerowana cena. Większość NFT kupuje się za pomocą ethereum, ale można je również kupić innymi tokenami ERC-20, takimi jak WAX i Flow.

Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię