Ludowe mądrości znów na czasie

Mleko z masłem i miodem na anginę, złota obrączka na jęczmień, czy nacieranie kamforą na kaszel? Do niedawna babcine metody leczenia przypadłości traktowane były z przymrużeniem oka.

W terapii infekcji królowały antybiotyki i chemiczne maści.  Trzecia dekada XXI wieku przyniosła jednak renesans ludowych mądrości, które okazały się w dużej mierze skuteczne i prawdziwe.

 

Lody na bolące gardło

W czasach popularności krioterapii takie rozwiązanie już nikogo dziwić nie powinno. Zimno zmniejsza obrzęk i łagodzi ból. Zatem lody na ból gardła – jak najbardziej! Jednak warto pamiętać o zapewnieniu komfortu termicznego reszcie ciała. Jednak uwaga! To tylko metoda ulżenia w bólu, a nie leczenia!

 

Żurawina na infekcje dróg moczowych

Znany od tysiącleci naturalny lek na infekcje dróg moczowych dzisiaj można znaleźć już w każdej aptece w postaci tabletek, kapsułek czy wyciągów. Sok z żurawiny, czy inne przetwory z tych bagiennych owoców zajmują honorowe miejsca w niejednej apteczce.

Czosnek i cebula

Wąchanie, nacieranie, albo spożywanie – z cukrem, mlekiem, masłem, albo po prostu, na surowo i saute. Czosnek i cebula to odwieczne i skuteczne sposoby na przeziębienia, katary i inne jesienne przypadłości. Jednak uwaga! Aplikowanie ich bezpośrednio na błony śluzowe czy skórę może wywołać trudno gojące się podrażnienia. Zatem jedzmy czosnek i cebulę, a jeżeli chcemy uniknąć przykrego zapachu związków siarkowych, łykajmy preparatu z apteki stanowiące koncentraty tych cennych roślin.

 

Złoto na jęczmień

„Jęczmień ci się tworzy dziecko? Potrzyj obrączką i po kłopocie”. Cenna uwaga, gdyż złoto faktycznie wykazuje działanie przeciwbakteryjne, więc może przynieść ulgę w przypadku zainfekowania mieszka włosowego gronkowcem. Jednak jeżeli pomyli się jęczmień z gradówka, taka terapia na pewno nie pomoże. Wtedy niezbędna jest wizyta u lekarza.

Kapusta dobra na wszystko

Ta kiszona pomaga w leczeniu zapalenia gardła i anginy,. W czasach, kiedy antybiotyki były trudno dostępne sokiem  z kiszonej kapusty pędzlowano chore, dziecięce gardła. Świeże liście służą jako okłady na bolące piersi młodych mam, obrzęki, bóle stawów, a nawet trudno gojące rany i owrzodzenia. Nic dziwnego, bo kapusta wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne. Zawiera też wiele związków siarki, dzięki czemu rzeczywiście jest skutecznym lekiem na wiele dolegliwości. Jednak czy owijanie się liśćmi kapusty jest wygodne? Pozostawiamy decyzję miłośnikom naturalnego leczenia.

 

Naturalne metody leczenia są cenne. Poza wyżej opisanymi warto zainteresować się sokiem z czarnego bzu, doskonale wspomagającym leczenie nawet uporczywych infekcji dróg oddechowych, miodem, owocami dzikiej róży i wieloma innymi. Apteczka natury nie ma dna i warto z niej korzystać, jednak zachowując ostrożność i zdrowy rozsądek. Niestety współcześnie trapią ludzkość dolegliwości, na które Matka Natura leku nie zna.

MT

Olejki eteryczne. Niezwykłe właściwości kilku kropel natury

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię