W. Zełenski apeluje do Włochów o wsparcie sankcji. Ma mocne argumenty

Prezydent Ukrainy zaapelował do Włochów o wsparcie kolejnych sankcji i presji wobec Rosji.

Wołodymyr Zełenski wystąpił we włoskim parlamencie za pomocą połączenia wideo. Jak podkreślał, broniąca się Ukraina, to dla Rosji brama do całej Europy. Przestrzegał też, że działania wojenne w jego kraju mogą spowodować głód w innych częściach świata.

 

Zwracając się do włoskich parlamentarzystów Wołodymyr Zełenski apelował o zdecydowane sankcje wobec Rosji – embargo na handel również surowcami energetycznymi, ale także zamknięcie włoskich portów dla rosyjskich statków. Jak dodał, Włochy poprzez sankcje mogą również wpłynąć na rosyjskie elity.

Znacie tych, którzy przynieśli wojnę na Ukrainę, tych, którzy wydają rozkazy i tych, którzy propagują wojnę. Oni wszyscy niemal wykorzystują Włochy, jako miejsce wypoczynku. Nie bądźcie kurortem dla zabójców. Zablokujcie ich nieruchomości, konta i jachty – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Ukraiński prezydent stwierdził, że skutki wojny odczuwane są na całym świecie. Najgorszym jednak następstwem będzie głód, który odczuwalny może być również w sąsiedztwie Włoch. Jak możemy siać pod ostrzałem rosyjskiej artylerii? Jak możemy eksportować, jeśli zablokowane i przejęte są nasze porty? Chodzi o kukurydzę, pszenicę, olej roślinny – towary niezbędne również dla waszych sąsiadów po drugiej stronie morza. Ceny już rosną. Dziesiątki milionów osób potrzebować będą pomocy, również wasi sąsiedzi – powiedział Zełenski.

Jak podkreślił ukraiński prezydent, Rosja zarabiała na eksporcie gazu i ropy i przygotowywała się do wojny od wielu lat. Jak zaznaczył, celem Rosji nie jest wyłącznie Ukraina. Ich cel to Europa. Chcą decydować o waszej polityce, waszym życiu i zniszczyć wasze i nasze wartości – demokrację, prawa człowieka, równość i wolność. Ukraina dla rosyjskich wojsk to brama do Europy. Nie możemy im pozwolić na barbarzyństwo – stwierdził Wołodymyr Zełenski.

Wołodymyr Zełenski przypomniał, że Rosja na terenie jego kraju 27 dzień kontynuuje działania wojenne. Zabija cywilów, dokonuje grabieży. Dodał, że od początku wojny w wyniku działań Rosjan zginęło 117 dzieci.

IAR

Niemcy: minster finansów za “planem Marshalla” dla Ukrainy

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię