Wielki Post – fakty i ciekawostki

Dla prawie miliarda chrześcijan tygodnie poprzedzające Wielkanoc to czas postu, kontemplacji, prac charytatywnych i rezygnacji z życiowych luksusów.

Oto 20 faktów i ciekawostek na temat Wielkiego Postu:

1. Wielki Post praktycznie trwa 46 dni ponieważ niedziele nie są wliczone.

2. Początkowo Wielki Post, trwał tylko 36 dni. Później zmieniono go na 40 dni.

3. 40 dni, gdyż jest to ważna liczba dla chrześcijan. Jezus spędził 40 dni na pustyni. Noe musiał czekać 40 dni na uniesienie się arki. Hebrajczycy spędzili 40 lat na pustyni, zanim dotarli do Ziemi Obiecanej. Mojżesz pościł przez 40 dni przed otrzymaniem Dziesięciu Przykazań na Górze Synaj;

 

4. Obchodzenie Wielkiego Postu datuje się na IV wiek. Katolicy zapoczątkowali tradycję Wielkiego Postu około roku 325, podczas Soboru Nicejskiego. Idea rozprzestrzeniła się na inne wyznania chrześcijańskie. Wielko Post obchodzą zachodnie kościoły prawosławne, luteranie, metodyści, prezbiterianie i anglikanie.

5. W Biblii nie ma wzmianki o Wielkim Poście. Obserwacja Wielkiego Postu jest dziełem człowieka i rozpoczęła się wkrótce po czasach biblijnych. W Biblii znajduje się wiele elementów Wielkiego Postu, takich jak post (Mt 6,16-18), pokuta (Mt 4,17), ofiarność (Mt 10,39). ) i badanie siebie (Psalm 139:23-24).

6. Wielki Post pochodzi od średnioangielskiego słowa „lente”, co oznacza wiosnę.

7. Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową. W tym dniu na czołach wyznawców są umieszczane prochy w kształcie krzyża. Ten akt symbolizuje śmiertelność, a także potrzebę ciągłej pokuty. Ma również przypominać wierzącym o namaszczeniu, które miało miejsce podczas chrztu. Prochy pochodzą ze spalenia zeszłorocznych palm rozdawanych w Niedzielę Palmową.

8. Jednym z głównych elementów Wielkiego Postu jest post. W tradycji katolickiej wyznawcy nie powinni w czasie Wielkiego Postu jeść mięsa żadnego zwierzęcia stałocieplnego. Ta zasada została złagodzona do „Nie możesz jeść mięsa w piątki”.

 

9. Oprócz powstrzymania się od jedzenia mięsa chrześcijanie powinni również ograniczyć spożywanie słodyczy, alkoholu jak i innych przyjemności.

10. Wszyscy katolicy w wieku od 18 do 59 lat powinni pościć w środę popielcową i każdą środę po niej.

11. Wielki Post nie kończy się w Wielkanoc. Kończy się w Wielki Czwartek, dzień, w którym Jezus miał Ostatnią Wieczerzę. W Wielki Piątek Jezus umiera na krzyżu, a w Niedzielę Wielkanocną powstaje z grobu.

12. Fiolet jest oficjalnym kolorem Wielkiego Postu. Reprezentuje żałobę po Jezusie umierającym na krzyżu, a jednocześnie celebruje Jego zmartwychwstanie w barwach królewskich.

13. Niedziele służą do ucztowania, pozostałe dni służą do poszczenia. Niedziele w okresie Wielkiego Postu to celebracje i święta ku czci Zmartwychwstania Chrystusa. Chrześcijanie powinni praktykować post i abstynencję przez pozostałe sześć dni w tygodniu. Dlatego niedziele nie są liczone w 40 dniach postu.

14. Środa Popielcowa poprzedzona jest Tłustym Wtorkiem, Mardi Gras, Ostatkami lub Dniem Naleśników. To dzień spowiedzi i rozgrzeszenia i ostatnich celebracji przed Wielkim Postem.

15. Droga Krzyżowa obchodzona jest w kościołach w piątki przez cały okres Wielkiego Postu.

16. W badaniu przeprowadzonym w 2014 roku, 72% dorosłych wiedziało, czym był Wielki Post, a 88% biorących udział w tym okresie rezygnowało z przynajmniej jednej potrawy lub smakołyka na 40 dni. Czekolada była jedzeniem – smakołykiem numer jeden, z którego większość osób była skłonna zrezygnować podczas Wielkiego Postu.

17. Ostatni tydzień Wielkiego Postu nazywa się Wielkim Tygodniem.

18. Według niemieckich mnichów, precle nadal można jeść podczas Wielkiego Postu. Nie ma w nich jajek, smalcu, ani masła.

19. Kiedy miliony katolików przestały kupować hamburgery w McDonald’s okresie Wielkiego Postu firma wpadła na genialny pomysł dodania Filet-o-fish – kanapki z rybą, do menu.

20. Data Wielkanocy jest ruchoma i została ustalona na tysiące lat. To wszystko ma związek z pełnią księżyca Pashal, czyli Paschy, pełni księżyca. Wielkanoc przypada między 22 marca a 25 kwietnia. Istnieją wzory matematyczne, których możesz użyć do określenia, kiedy Wielkanoc przypada w dowolnym roku.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię