Afera wokół spółki McKinsey, powiązanej z E.Macronem

Ostatnie dni kampanii prezydenckiej we Francji przebiegają w atmosferze rosnącego skandalu wokół amerykańskiej spółki zajmującej się doradztwem strategicznym McKinsey.

Raport senatorów ujawnił, że firma, która w ostatnich latach wielokrotnie doradzała rządowi, jest podejrzewana o unikanie płacenia podatków we Francji. Media wskazują też na bliskie powiązania łączące prezydenta Emmanuela Macrona z dyrektorami spółki.

 

Tak zwaną „aferę McKinsey” skomentowali w ostatnich dniach wszyscy konkurenci urzędującego prezydenta. „Próbuje się ukryć prawdę w tej sprawie, która jest prawdziwym skandalem państwowym” – stwierdził lider partii Zjednoczenie Narodowe Jordan Bardella. „Trzeba wyjaśnić tę sprawę i ukarać tę firmę” – wezwał rzecznik kandydata skrajnej lewicy Jean-Luca Mélenchona.

Sztab Emmanuela Macrona odpiera zarzuty i nazywa sprawę „teorią spiskową”. „Niech osoby, które mają dowody złożą skargę do sądu” – powiedział wczoraj szef państwa.
Według raportu senatorów spółka McKinsey unika płacenia podatku dochodowego we Francji od 10 lat.

 

Mimo to w ubiegłym roku rząd zapłacił firmie ponad 18 milionów euro. Powierzono jej między innymi zarządzanie kampanią szczepień przeciwko Covid-19, przygotowanie planu odbudowy gospodarki i sporządzenie rekomendacji w sprawie polityki klimatycznej.

W sumie w 2021 roku Francja wydała niemal miliard euro na usługi doradcze, co stanowi rekord w historii Republiki. Senatorowie podkreślili, że spółka McKinsey rozwinęła we Francji „rozległą sieć wpływów”.
Francuskie media przypominają, że w zarządzie McKinseya zasiada obecnie wielu znajomych i byłych współpracowników Emmanuela Macrona, którzy w 2017 roku pomagali mu w kampanii wyborczej.

IAR

W tym Ukraińskim mieście Rosjanie wypłacają mieszkańcom pensje… w rublach. Pospieszyli się?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię