20 naturalnych sposobów na PMS

PSM, (ang.Premenstrual Syndrome) czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego obejmuje niemal 300 różnych objawów.

Mogą występować w wielu narządach powodując wiele różnych dolegliwości, dyskomfortów i napięć. Dużą ich liczbę można znacznie złagodzić bez uciekania się do drogich środków syntetycznych.

 

1. Melisa lekarska, najpopularniejsze ziele na sen i uspokojenie, łagodzi bóle menstruacyjne
2. Dziurawiec zwyczajny o wszechstronnym działaniu łagodzi napięcie mięśniowe i zmiany nastroju.
3. Liście maliny, powodują nieznaczny rozkurcz mięśni gładkich np macicy, dzięki czemu pomagają łagodzić bóle miesiączkowe.
4. Krwawnik pospolity pomaga w dolegliwościach kobiecych, wpływa korzystnie na regulację cyklu miesiączkowego.
5. Nagietek lekarski ma właściwości rozkurczowe, dzięki czemu z powodzeniem jest stosowany przypadkach bolesnych cyklów menstruacyjnych.

6. Skrzyp polny, pomocniczo stosowany jest w przypadku obfitych miesiączek.
7. Niepokalanek mnisi wpływa na zmniejszenie wydzielania prolaktyny, hormonu przysadki mózgowej, który jest odpowiedzialny za dolegliwości związane z menstruacją.
8. Witamina B6. Jej niedobór powoduje depresję, obniżenie nastroju lub bezsenność. Najwięcej tych B6 znajdziemy w otrębach i produktach pełnoziarnistych, a także w brukselce, szpinaku, papryce czy bananach.
9. Omega 3, kwasy, które możemy znaleźć w tłustych rybach i owocach morza, dobrze działają na objawy PMS.
10. Należy dbać o odpowiedni poziom wapnia. Brak tego pierwiastka ma negatywny wpływ na hormony reagujące z estrogenem i progesteronem, co z kolei potęguje objawy PMS. Wapń można znaleźć w fasoli, soi, szpinaku, kapuście włoskiej, płatkach owsianych i kiełkach pszenicy.

11.Właściwa suplementacja magnezu łagodzi objawy menstruacyjne. Codzienną dietę warto wzbogacić o kaszę gryczaną, pestki z dyni, czy gorzką czekoladę.
12. Olej lniany, jest cennym źródłem kwasów tłuszczowych, mających wpływ na drażliwość piersi i pozwala zachować dobre samopoczucie.
13. Aktywność fizyczna uwalnia endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój. Odpowiednio dobrane ćwiczenia, rozciągające dolną część pleców i uda, mogą zapobiec bolesnym skurczom mięśni.
14. Odpowiednie nawodnienie organizmu. Właściwa gospodarka wodna organizmu ma kapitalne znaczenie dla obniżenia napięcia przedmiesiączkowego.
15. Ciepła kąpiel pomaga zrelaksować ciało, działa rozluźniająco, i zapobiega skurczom. Odpręża i poprawia zły nastrój.

 

16. Odpowiednia pozycja ciała, zwinięcie się w kłębek, pomogą opanować nieprzyjemne odczucia związane ze skurczami macicy. Dodatkowo można zastosować termofor.
17. Medytacja i pozytywne myślenie pozwalają skupić się na swoich emocjach i mogą być pomocne w pozbyciu się złych uczuć.
18. Unikać alkoholu. Podczas menstruacji może on spowodować niepożądane obfite krwawienie, a nawet krwotok.
19. Unikać stresu lub osób, które mogą wyprowadzić Cię z równowagi. Z pewnością obie te rzeczy nie wpłyną dobrze na stan Twoich emocji.
20. Unikać słodyczy, fastfoodów i potraw ciężkostrawnych. Dieta powodująca wzdęcia ma niekorzystny wpływ na nasilanie się objawów PMS.

Warto pamiętać, że skuteczność każdej z tych metod uzależniona jest od indywidualnych reakcji organizmu kobiety. Każda kobieta powinna znaleźć najlepiej odpowiadającą swoim potrzebom.

W wypadku wystąpienia reakcji alergicznych lub jakichkolwiek innych niepożądanych reakcji należy przerwać stosowanie specyfików. Bardzo silne objawy wymagają konsultacji lekarskiej.

17 znaków świadczących o tym, że jesteś zestresowany

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię