Ohio – fakty i ciekawostki

 

1. Wielka rzeka

Nazwa stanu pochodzi od rzeki Ohio. Ohio wywodzi się od irokezów ohi-yo”, co oznacza „wielką rzekę”. W Ohio znajduje się ponad 40 000 mil dróg wodnych.

Czytaj także: Najlepsze wyszukiwarki tanich lotów

2. Stan Ohio nosi przydomek Matki Prezydentów

Z Ohio wywodzi się aż ośmiu prezydentów USA. Jeden z nich – Ulysses S. Grant służył przez dwie pełne kadencje, a czterech zmarło na stanowisku.
William Henry Harrison sprawował najkrótszą kadencję ze wszystkich prezydentów, umierając na zapalenie płuc miesiąc po wygłoszeniu najdłuższego przemówienia inauguracyjnego w historii prezydenta USA. James Garfield został zamordowany podczas sprawowania urzędu, Benjamin Harrison, William McKinley też zostali zamordowani, a Warren G. Harding zmarł na udar w czasie urzędowania. Pozostała dwójka to Rutherford B. Hayes i William H. Taft.

3. „Swing state”

Bez Ohio jest ciężko dostać się do Białego Domu. Ohio jest stanem decyzyjnym, jeśli chodzi o wybory prezydenckie. Tylko ośmiu prezydentów, których przegrało wybory w Ohio trafiło do Białego Domu. Ostatnim prezydentem USA, który został wybrany bez wygrania Ohio, był John F. Kennedy w 1960 roku.

4. Budowniczy kopców

Starożytne plemiona „Budowniczych Kopców” pozostawiły ponad 6000 kopców i fortów pogrzebowych w całym regionie Ohio. Kopiec Miamisburg jest największym stożkowym kopcem pochówku w stanie i prawdopodobnie we wschodnich Stanach Zjednoczonych. Kiedy europejscy odkrywcy po raz pierwszy przybyli w XVII wieku, zastali tu plemiona Delaware, Shawnee, Wyandot i Miami.

Zobacz: Plany wyjazdowe – ubezpieczenia na wakacje

5. Wszystkie drogi prowadzą do Ohio

„The Heart of It All” to nie tylko przypadkowe hasło promujące turystykę w Ohio. Około 50 procent populacji USA znajduje się w promieniu 500 mil od Columbus, stolicy stanu Ohio.

6. Ohio oficjalnie stało się stanem dopiero w 1953 roku

Zostało ogłoszone stanem w 1803 roku, ale nie uzyskało prezydenckiej aprobaty, aż do roku 1953 kiedy to prezydent Dwight Eisenhower podpisał umowę.

7. W Ohio znajduje się rzeka, która staje w ogniu

Rzeka Cuyahoga zapaliła się co najmniej 13 razy. Jest trafnie nazywana „Rzeką, która zajęła się ogniem”. Rzeka była jedną z najbardziej zanieczyszczonych rzek w kraju i zapalała się po tym, jak iskry z przejeżdżających w pobliżu pociągów wpadały do wody. To dzięki tej rzece w Ameryce powstała Agencja Ochrony Środowiska (EPA).

Czytaj: Nowy Meksyk – fakty i ciekawostki

8. Ohio jest oficjalnie kolebką lotnictwa

Stan jest domem dla wynalazców samolotu Wilbur i Orville Wright, a także 24 astronautów, a Neil Armstrong, pierwszy człowiek, który chodził po Księżycu, pochodził z Wapakoneta w stanie Ohio.

9. Ohio to stan wynalazców

Thomas Edison urodził się w Mediolanie w stanie Ohio. Kolejnym wynalazcą z Ohio jest James Ritty, który wynalazł kasę w 1878 roku. Garrett Morgan, mieszkaniec Cleveland, wynalazł maskę gazową i sygnalizację świetlną.

10. Ohio ma 10. co do wielkości sieć autostrad w kraju

A ze względu na swoje położenie geograficzne Ohio służy to wzrostowi gospodarczemu regionu. W XIX wieku stan był również znany jako „Państwo Bramy”, ponieważ łączył wschodnią i zachodnią część Stanów Zjednoczonych.

Zobacz: Najlepsze parki stanowe w Michigan na wyjazd z dziećmi

11. Ohio jest jednym z trzech największych dostawców zatrudnienia w sektorze produkcyjnym w Stanach Zjednoczonych

Stan znany jest między innymi z produkcji opon, silników odrzutowych, obrabiarek, montażu samochodów, maszyn biurowych, urządzeń chłodniczych i grzewczych. Turystyka jest również ważnym przemysłem w stanie.

12. Ohio to stan Amiszów

Ohio ma drugą co do wielkości koncentrację Amiszów żyjących w Stanach Zjednoczonych, po Pensylwanii. Po powiecie Lancaster w Pensylwanii gmina Holmes jest drugą co do wielkości społecznością Amiszów na świecie. Gmina Holmes znajduje się około 70 mil na południe od Cleveland i nosi przydomek Kraj Amiszów. Obszar ten zamieszkuje około 35 000 mieszkańców Amiszów.

Plany na wakacje chicagowskiej Polonii

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię