Spadek bezrobocia w USA

W marcu w Stanach Zjednoczonych powstało ponad 430 tysięcy nowych miejsc pracy a bezrobocie spadło do poziomu sprzed pandemii. Tak wynika z najnowszych danych amerykańskiego Departamentu Pracy. Według prezydenta Joe Bidena amerykańska gospodarka ma się bardzo dobrze.

Według danych Departamentu Pracy marzec był jedenastym z rzędu miesiącem, w którym liczba nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 400 tysięcy. Od stycznia ubiegłego roku w USA powstało 7 milionów 900 tysięcy nowych miejsc pracy a bezrobocie spadło z 6,4 do 3,6%.

 

Komentując te dane Joe Biden chwalił się, że tak szybkiej poprawy sytuacji na rynku pracy nie notowano w na początku kadencji żadnego prezydenta. „Jest oczywiste, że Ameryka wróciła do pracy. To dobra wiadomość dla milionów amerykańskich rodzin, którym lepiej się powodzi i które zyskały godność z posiadania pracy” – mówił Biden podczas wystąpienia w Białym Domu.

Prezydent USA przekonywał, że poprawa sytuacji na rynku pracy złagodzi zakłócenia w łańcuchu dostaw co zmniejszy presję inflacyjną. Biden przypomniał, że podjął decyzję o uwolnieniu z rezerw paliwowych USA 180 milionów baryłek ropy naftowej i wyraził przekonanie, że państwa skupione Międzynarodowej Agencji Energetycznej podejmą wkrótce podobne kroki.

(iar)

Gdzie najlepiej ulokować oszczędności podczas wzrostu inflacji?

Posłuchaj naszych podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię