Poniedziałek Wielkanocny – śmigus dyngus

Wikipedia/Nationwide Specialty Co., Arlington, Texas -- In Buffalo, N.Y., Stanley Novelty Co., 200 S. Ogden St.

Poniedziałek Wielkanocny to drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc czy Boże Narodzenie obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać te tajemnice wiary.

Kościół katolicki obchodzi Poniedziałek Wielkanocny. To drugi dzień Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. „Największe święta chrześcijańskie, takie jak Wielkanoc, obchodzi się przez dwa dni, aby móc głębiej rozważać tajemnice wiary oraz radować się ze Zmartwychwstania Pana Jezusa” – podkreśla redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ksiądz Henryk Zieliński.

 

„Wielkanoc, Tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego jest tak wielką i ważną Tajemnicą i tak radosną dla nas. Cóż może być większego, niż zwycięstwo nad śmiercią, grzechem, piekłem, szatanem i wiecznym potępieniem? Już samo zwycięstwo na śmiercią jest czymś radosnym. Gdyby się okazało, że od dzisiaj ktoś wymyślił jakieś panaceum na koronawirusa i od dzisiaj nie grozi nam śmierć doczesna, ponieważ wystarczy połknąć jedną pastylkę i wszyscy będą uratowani, czy nie byłaby to radość dla całego świata?”– pyta duchowny.

Śmigus -dyngus

Poniedziałek Wielkanocny to również Lany Poniedziałek, lub inaczej Śmigus Dyngus związany przede wszystkim z tradycją oblewania wodą. W polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby. Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co roku odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia. Do dziś zwyczaj kropienia wodą święconą pól w poniedziałkowy ranek przez gospodarzy jest spotykany we wsiach na południu Polski.

 

Tradycją Poniedziałku Wielkanocnego na wsiach było (i jest do dzisiaj w niektórych regionach południowej Polski) robienie psikusów sąsiadom. Zamieniano bramy, na dachach umieszczano narzędzia rolnicze, chowano wiadra na wodę. Śmigus-dyngus jest tradycją podtrzymywaną głównie w środkowej Europie. Poza Polską jest znany także na Ukrainie, Słowacji, w Czechach i lokalnie na Węgrzech.

AL

źródło: IAR/Wikipedia

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię