Szósty pakiet sankcji. Czy wniosą coś nowego?

Flags of Russia and Ukraine - The ongoing crisis in Ukraine began on 21st November 2013

W przyszłym tygodniu Komisja Europejska ma przedstawić propozycje kolejnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę.

Szósty już pakiet restrykcji ma objąć między innymi embargo na import ropy, ale – jak mówią unijni urzędnicy i dyplomaci – nie będzie ono oznaczało całkowitego i natychmiastowego wstrzymania dostaw tego surowca z Rosji.

Komisja Europejska od kilkunastu dni pracuje nad nowymi sankcjami wobec Rosji. Polska wraz z krajami bałtyckimi i skandynawskimi naciska, by prace toczyły się szybciej i by nowy pakiet zawierał embargo na import ropy i gazu z Rosji.

Na wstrzymanie dostaw błękitnego paliwa na razie szans nie ma, ale możliwe są decyzje dotyczące ropy co zasugerował wczoraj w Waszyngtonie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis. „Dyskutujemy o sankcjach, które będą obejmowały jakiś rodzaj embarga na import ropy w takiej, czy innej formie” – powiedział wiceszef Komisji.

Przeciwnikami natychmiastowego embarga na import ropy są Niemcy wspierane przez Węgry i Austrię. Mówi się, że aby zyskać poparcie tych krajów embargo będzie wprowadzane stopniowo, ma być też rozróżnienie na gatunki ropy i sposoby jej transportu.

IAR

Google Maps odtajniło tajemnice wojskowe Putina

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię