A.Blinken: Ukraina nie daje sobie odebrać niepodległości

Foto: Twitter @SecBlinken

Amerykański sekretarz Stanu Antony Blinken powiedział, że Ukraina jest silna i broni swojej niepodległości. Szef amerykańskiej dyplomacji odwiedził Kijów.

Po powrocie z Kijowa sekretarz Blinken mówił, że Rosja przegrywa wojnę, bo nie zdołała podporządkować sobie Ukrainy. „Rosja jest coraz bardziej brutalna, a zniszczenia wojenne są ogromne, ale Ukraina dzielnie stawia opór tej agresji” – stwierdził. Zaznaczył, że kiedy patrzymy na cele Rosji, to widzimy, że Moskwa przegrywa wojnę. Jak wskazał, celem Rosji było całkowite podporządkowanie sobie Ukrainy i to się nie udało.

Antony Blinken odwiedził wczoraj Kijów wspólnie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. O swojej wizycie na Ukrainie politycy opowiadali dziennikarzom na konferencji prasowej, która odbyła się w Polsce, blisko granicy z Ukrainą.

W Kijowie sekretarz Blinken przedstawił nazwisko nowego ambasadora USA na Ukrainie i ogłosił stopniowy powrót amerykańskich dyplomatów do kraju. Zapowiedział również, że Stany Zjednoczone przekażą kolejne środki – 713 milionów dolarów – na pomoc dla ukraińskiego rządu i krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił wizytę jako cenną i ważną. We wpisie na Facebooku przekazał, że rozmawiał z sekretarzem stanu i sekretarzem obrony USA o wsparciu militarnym, zaostrzeniu sankcji wobec Rosji, wsparciu finansowym dla Ukrainy oraz gwarancjach bezpieczeństwa.

IAR

Co oznacza tajemnicza „Z” na czołgach rosyjskich? Gdzie jeszcze można znaleźć te oznaczenia?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię