Te pomiary niepokoją naukowców. Tak źle nie było od 4 milionów lat.

Naukowcy biją na alarm! Obecny poziom dwutlenku węgla w atmosferze jest najwyższy w historii ludzkości. Ostatnie występowanie tak wysokiego poziomu tego gazu cieplarnianego na naszej planecie, datuje się na około 4 mln lat wstecz.

Światowa Organizacja Meteorologiczna poinformowała że istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego progu globalnego ocieplenia. Próg ten wynosi 1,5 st. C i w ciągu najbliższych pięciu lat ma wzrosnąć o 50%. Gdyby ten stan rzeczy się utrzymał, mógłby przynieść szereg katastrofalnych objawów zmian klimatycznych, takich jak pożary lasów i susze.

Niestety może być jeszcze gorzej

Obserwatorium Mauna Loa na Hawajach, monitorujące poziom CO2 w atmosferze od ponad 60 lat, podało wstępne odczyty. Średni poziom dwutlenku węgla w kwietniu, to 420,02 ppm, czyli części na milion.

Inne obserwatoria podały informacje uzyskane na bazie własnych wstępnych odczytów, że mimo iż wynik ten jest wstępny, to po weryfikacji może być jeszcze większy. Odczyty z 1958 roku, wykazały poziom 316 ppm. Aktualny poziom jest o 35 % większy, przy czym jego wzrost w ostatnim czasie znacząco przyśpiesza. Biorąc pod uwagę że to maj jest miesiącem z rekordowymi wskazaniami w ciągu roku, możemy mieć obawy o przyszłość naszej planety.

Ostatni raz, kiedy poziom CO2 był tak wysoki, średnia temperatura na Ziemi była o 3 st. wyższa od obecnej. O wiele wyższy był też poziom mórz i oceanów. Było to około 4 mln lat temu.

Widoczne skutki ocieplenia klimatu

Informacje ze świata pokazują że skutki ocieplenia klimatu, o których ostrzega Światowa Organizacja Meteorologiczna można dostrzec już teraz. Sezon pożarów lasów w Stanach Zjednoczonych, rozpoczął się wyjątkowo wcześnie.

Wszystko wskazuje na to że będzie on w tym roku bardzo trudny. W Nowym Meksyku pożary są tak intensywne, że prezydent Joe Biden ogłosił stan klęski żywiołowej. Indie z kolei zmagają się z falą upałów przechodzącą przez Półwysep Indyjski. Zagraża to plonom pszenicy, której Indie są drugim pod względem wielkości producentem na świecie. Rosnące ceny odczuwa już Pakistan, będący dużym importerem tego zboża.
Zmiany klimatyczne będą miały wpływ na cały świat. Należy więc zrobić wszystko co się da, aby w miarę możliwości ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a w szczególności dwutlenku węgla.

Całkowite zaćmienie Księżyca już w ten weekend

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię