13 technik oddychania starożytnych joginów

Pranajama jest zbiorem ćwiczeń oddechowych opracowanych przez starożytnych joginów. Ćwiczenia te mają na celu oczyszczanie, odmłodzenie, skupienie umysłu i uzdrowienie.

Prana przekłada się na „energię siły życiowej”, a Yama na „opanowanie”. Pranajama jest podstawowym elementem tradycyjnej praktyki jogi. Osoby praktykujące techniki oddychania pranajama twierdzą, że przynoszą one wiele korzyści na poziomie mentalnym, emocjonalnym i fizycznym. Pranajama:

  • Uspokaja umysł, zmniejszając zmartwienia i niepokoje;
  • Poprawia skupienie i uwagę usuwając mgłę mózgową;
  • Zwiększa energię wnosząc entuzjazm i pozytywne nastawienie;
  • Wzmacnia układ odpornościowy;
  • Odmładza ciało i umysł;
  • Może nawet spowolnić proces starzenia.

Oto 13 technik oddychania pranajama:

1. Yogic Breath – Oddech Jogiczny

Oddech Przeponowy lub Oddech Brzuchem jest to podstawowe ćwiczenie, od którego wszyscy początkujący powinni zacząć uczyć się oddychania jogą.

2. Dirga Pranajama

Oddech trzyczęściowy lub całkowity. Jest to podstawowa pranajama dla początkujących, aby wzmocnić i rozwinąć praktykę oddychania przeponowego. Oddech Trzyczęściowy poprawia świadomość oddechu i pojemność płuc.

3. Ujjayi Pranayama

Zwycięski Oddech lub Oddech Dźwięku Oceanu. Jest to podstawowy oddech dla stylów jogi ashtanga i vinyasa. Działa uspokajająco i orzeźwiająco oraz poprawia skupienie i koncentrację.

4. Sama Vritti Pranayama

Równy Oddech. Ten oddech skupia się na utrzymywaniu tej samej długości wdechów i wydechów. Jest równoważący i głęboko relaksujący i dobry dla osób początkujących.

 

5. Nadi Sodhana Pranayama lub Anuloma Viloma

Naprzemienne oddychanie nozdrzami. Ta pośrednia praktyka polega na oddychaniu przez jedno nozdrze na raz. Jest to sposób na wprowadzenie harmonii i równowagi w ścieżkach energetycznych.

6. Bhramari pranajama

Oddech brzęczącej pszczoły. Ten dobry dla początkujących oddech wykorzystujący dźwięk pomaga blokować czynniki rozpraszające i uspokajać układ nerwowy.

7. Udgeeth Pranayama

Śpiewany oddechu. Ta praktyka wykorzystuje mantrę Om, aby oczyścić umysł, usunąć negatywne myśli, wzmocnić płuca i poprawić skupienie umysłu.

8. Kapalabhati Pranayama

Oddech ognia lub oddech świecącej czaszki. To zaawansowane ćwiczenie powinno być wykonywane tylko po opanowaniu powyższych praktyk. Silnie dodaje energii i działa oczyszczająco na drogi nosowe i głowę.

9. Bhastrika pranajama

Oddech miecha. Jest to bardziej intensywna wersja oddechu ognia i należy się jej uczyć tylko od doświadczonego nauczyciela.

10. Sit Cari Pranayama

Syczący oddech. Jest to chłodzący oddech, który wydaje syczący dźwięk podczas wdechu przez zęby.

11. Shitali Pranayama

Ochładzający oddech. Jest to chłodzący oddech, który obejmuje wdech przez zwinięty język.

12. Chandra Bhedana Pranayama

Oddychanie lewym nozdrzem. To chłodzący oddech podobny do Nadi Sodhany.

13. Surya Bhedana Pranayama

Oddychanie prawym nozdrzem. Jest to rozgrzewający oddech, który jest przeciwieństwem Chandra Bhedana.

Nudysta? Naturysta? – różnica pomiędzy nimi

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię