Joe Biden o wstąpieniu Finlandii i Szwecji do NATO

Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że zdecydowanie popiera wnioski Finlandii i Szwecji o wstąpienie do NATO.

Będzie ono „dalszym wzmocnieniem współpracy obronnej, z korzyścią dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego” – stwierdził prezydent. Zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą współpracowały z Finlandią i Szwecją w kwestii zachowania czujności wobec wszelkich zagrożeń dla ich wspólnego bezpieczeństwa.

Szwecja i Finlandia złożyły w kwaterze głównej w Brukseli wnioski o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Władze w Helsinkach i Sztokholmie podjęły taką decyzję w reakcji na agresywne działania Rosji i atak na Ukrainę. Dokumenty akcesyjne przekazali sekretarzowi generalnemu NATO ambasadorowie Szwecji i Finlandii przy Sojuszu. Jens Stoltenerg przyjął tę decyzję z zadowoleniem. „To dobry dzień w krytycznym momencie dla naszego bezpieczeństwa” – powiedział.

Przewiduje się, że proces akcesyjny Szwecji i Finlandii potrwa zaledwie kilka tygodni. Po jego zakończeniu protokoły akcesyjne muszą być podpisane przez wszystkich sojuszników a później rozpocznie się procedura ratyfikacyjna dokumentów w państwach członkowskich. Na każdym z etapów przewidziano przyspieszone procedury i jest oczekiwanie, że zostaną one sfinalizowane do końca roku.

IAR

Hotele z najlepszymi widokami w USA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię