Obalamy mity na temat… piorunów

Nie chowaj się pod drzewem albo połóż się na ziemi i czekaj, aż minie. To popularne stwierdzenia, które możemy usłyszeć, kiedy na zewnątrz grzmoty, a my akurat jesteśmy poza jakąkolwiek bezpieczną przystanią.

Ile prawdy jest w tym, co słyszymy na temat zachowania się podczas burzy?

Ile prawdy w mitach?

Rocznie od uderzenia pioruna ginie ok. 6 tysięcy osób na całym świecie. Powszechnie wiadomo, że podczas burzy najlepiej jest znaleźć bezpieczne schronienie, jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy przede wszystkim posłuchać osób, której na pogodzie znają się jak nikt, a o piorunach wiedzą prawie wszystko. Wokół zachowań podczas burzy narosło wiele mitów, czy wciąż pokutujące przekonania mają odniesienie do rzeczywistości?

 

1. Kiedy jest burza, nie stój pod drzewem FAKT

Wiemy, że pioruny najczęściej uderzają w najwyżej położone punkty, więc jeśli przyjdzie nam do głowy stanąć pod drzewem, by schronić się przed ulewą, lepiej wybijmy sobie ten pomysł z głowy. Owszem, może drzewo pozwoli nam mniej zmoknąć, ale na pewno nie będzie odpowiednim schronieniem w momencie, kiedy dookoła trzaskają błyskawice.

2. Jeśli zastanie cię burza na otwartej przestrzeni, połóż się na ziemi MIT

To jeden z bardziej szkodliwych, ale i mocno rozpowszechnionych mitów. W czasie wyładowań atmosferycznych w żadnym wypadku nie powinniśmy kłaść się plackiem na ziemi, oczekując, aż wszystko minie. Gdyby akurat piorun postanowił dotknąć ziemi w pobliżu, nasze szanse na przeżycie byłyby nikłe.

3. Jeśli, będąc na otwartej przestrzeni, zastanie cię burza, kucnij! FAKT

To akurat, w przeciwieństwie do tego powyżej, jest prawdą. Nie należy kłaść się na ziemi, a kucnąć z podciągniętymi wysoko pod brodę nogami. Co również istotne, znajdźmy najniżej położone miejsce, bo jak już wiemy, pioruny lubią punkty wysoko położone.

4. Samochód chroni przed burzą FAKT

Oczywiście, nie samo posiadanie samochodu ma tutaj pomóc, ale jeśli znajdziemy się w jego wnętrzu, powinniśmy być bezpieczni. Metalowa karoseria samochodu działa jak klatka Faradaya, co oznacza, że ładunek elektryczny nie jest w stanie dostać się do jego środka.

Jak widać, lepiej jest nie kusić losu, a zanim udamy się na długi spacer czy wycieczkę, sprawdźmy pogodę, która może nas ustrzec przed zbliżającą się burzą.
Pamiętajmy, że mimo wszystko najlepiej pozostać w budynku, bo to on da nam najpewniejsze schronienie.

Sztuczne mięso produkowane w bioreaktorach? USA ma pomysł na ekologiczne mięso

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię