Upały – garść nieoczywistych sposobów na ulgę

Porady w rodzaju włączenia klimatyzacji, zjedzenia lodów, czy wzięcia chłodnego prysznica znamy wszyscy. Jednak, co w sytuacji, w której żadnego z nich nie można zastosować? Mamy garść porad, które mogą się wydać dziwne. Gwarantujemy jednak – są skuteczne w walce z wysokimi temperaturami i przynoszą organizmowi ulgę od lejącego się z nieba żaru.

Sposób pierwszy

Nie masz jak schłodzić całego ciała? Nie szkodzi. Zadbaj o te fragmenty, w których tętno jest najmocniej wyczuwalne. Nadgarstki, szyja– tam skóra jest najcieńsza, więc zimny okład schłodzi krew, która rozchodząc się po ciele, przyniesie organizmowi ulgę.

Sposób drugi

Zejdź niżej. Gorące powietrze unosi się w górę, więc im wyżej tym cieplej. Jeżeli masz możliwość, zejdź na parter. Z założeniem, że nie jest on otoczony betonem i asfaltem, bo te kumulują ciepło, zwiększając dyskomfort.

Sposób trzeci

Zawieś w oknach białe tkaniny. Wystarczą zwykłe prześcieradła. Biały kolor odbija promienie słoneczne i obniża temperaturę w pomieszczeniach.

Sposób czwarty

Pij herbatki ziołowe. Chińczycy twierdzą, że na upały najlepsza jest ta z chryzantemy. Warto sprawdzić.

Sposób piąty

Wietrz pomieszczenia i nie bój się przeciągów! To one wspomagają cyrkulację powietrza i szybką wymianę na świeże. Dodatkowo przyjemny powiew chłodzi ciało. Nie chowasz się przecież przed byle wiaterkiem, więc skąd ten zakorzeniony strach przed przeciągami?

Sposób szósty

Znajdź zieleń i cień. Rośliny ochładzają przestrzeń wokół siebie, nawet o kilka stopni. Podobnie działają też te uprawiane we wnętrzach. Efekt chłodzący można wspomóc, rozpylając nad nimi mgiełkę wody ze spryskiwacza. One będą wdzięczna nam, a my im.

 

Sposób siódmy

Wachluj się. Metoda przybyła z Dalekiego Wschodu, gdzie wachlarzy używali i mężczyźni i kobiety. Od niewielkich, ręcznych po ogromne, uruchamiane przez niewolników. Wachlowanie choćby kartką papieru przynosi natychmiastową ulgę

Sposób ósmy

Zainwestuj w wiatrak. Ich ceny są niewysokie i zaczynają się od naprawdę symbolicznych. Podpinane pod USB, gniazdko, czy samochodowe gniazdo zapalniczki, potrafią być zbawieniem w czasie upałów.

Sposób dziewiąty

Wyłącz wszelkie zbędne urządzenia elektryczne. Wyciągnięcie wtyczek z gniazdek może obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Wszystko co działa na prąd, generuje też dużo ciepła.

Sposób dziesiąty

Pij dużo wody. Mogą być też inne niegazowane napoje o niewielkiej zawartości cukru i zerowej alkoholu. Pijąc wspomagamy pocenie, a pocenie to naturalne chłodzenie organizmu.

Sposobów na radzenie sobie z upałami jest wiele. Niezależnie od tego, na które z nich się zdecydujemy, pamiętać należy o tym, żeby dać sobie odpocząć. Układ krążenia i oddechowy w trakcie wysokich temperatur są mocno obciążone i nie warto sprawdzać granic ich wydolności.

Weterynarz apeluje o szczególną opiekę nad zwierzętami w upały

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię