Workation lub bleisure – popandemiczny trend globalny

„Pracowakacje” brzmią dość okropnie, ale żywy język rządzi się własnymi prawami. Bardziej niż kwestie lingwistyczne, ciekawe są tu rozwiązania, pozwalające łączyć pracę z wypoczynkiem. A może to tylko złudzenie?

Po doświadczeniach ponaddwuletniej pandemii i wymuszonej nią izolacji, świat  obudził się w nowej rzeczywistości. Praca zdalna, która wcześniej była marginalnym zjawiskiem dotyczącym głównie freelancerów, teraz stała się powszechna.  Przedsiębiorcy również docenili obcięcie kosztów przez możliwość zlecania zadań bez konieczności wynajmowania i wyposażania przestrzeni  biurowych. Cenią to także sami pracownicy. A co z systemem hybrydowym?

 

Tydzień pracy w domu, czy biurze, a tydzień na hamaku nad jeziorem. Brzmi dobrze?  Tak właśnie, przynajmniej w założeniach wygląda workation. To połączenie wypoczynku w miejscu atrakcyjnym turystycznie z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Po zakończeniu ich pozostaje przecież mnóstwo czasu na relaks.  Taka hybryda sprawia, że w myśl starego przysłowia – wilk syty i  owca cała. Szef dostaje  żądany materiał, pracownik pełne wynagrodzenie.

Praca hybrydowa na stale wkracza do biur całego świata. Tam, gdzie obecność pracowników na miejscu, jak np. przy produkcji, w zakładach opieki zdrowotne czy szkołach, nie jest konieczna, wiele firm decyduje się na system łączony. Bleisure to kolejny poziom takiego rozwiązania, szczególnie dobrze sprawdzający się latem, kiedy wiele osób pragnie wyjechać na wakacje. Jak wie każdy mądry szef – wypoczęty pracownik, to pracownik wydajny, więc chętnie się na takie rozwiązania godzi.

 

Coraz więcej państw decyduje się na zmiany w przepisach dotyczących zatrudnienia, żeby usankcjonować pracę zdalną, hybrydową, czy właśnie opisywany  „workation”.  Badania przeprowadzone w różnych krajach wskazują, że pracownicy bardzo sobie cenią możliwość pracy zdalnej czy hybrydowej. Zdziwić może to Elona Muska, który zarządził powrót do biur i zakładów wszystkich zatrudnianych przez siebie ludzi.  Cóż. Ekscentryczny miliarder może być nieco oderwany od rzeczywistości.

Technika Pomodoro, czyli jak polepszyć produktywność?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię