46 miejsc które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu

1. Ponidzie (woj. świętokrzyskie) – swoim obszarem obejmuje kilka miejscowości. Zdjęcia jak z pocztówki, pochodzą z doliny Nidy. Znajdziecie tu kolorowe lasy, ptasie bogactwo, piękne trasy rowerowe i do pieszych wędrówek.

2. Szydłów (woj. świętokrzyskie) – to miasteczko, które zyskało przydomek polskiego Carcassonne. Wszystko dlatego, że zachowało swój średniowieczny układ urbanistyczny i mury miejskie, które pochodzą z XIV wieku. Można podziwiać również średniowieczny zamek czy renesansową synagogę.

3. Jura Krakowsko-Częstochowska (woj. śląskie) – to malownicze miejsce z pięknymi widokami na surowy krajobraz skał i ruin zamku.

4. Nikiszowiec, Katowice (woj. śląskie) – to niesamowita dzielnica Katowic, która przyciąga ludzi jak magnes. W grudniu odbywa się tu malowniczy jarmark bożonarodzeniowy, a w sezonie letnim wiele par młodych decyduje się na sesję zdjęciową. Przechadzając się tutejszymi uliczkami można przenieść się w zupełnie inny świat.

5. Białowieża (woj. podlaskie) – znajduje się w Puszczy Białowieskiej. Można ją zwiedzać tylko z licencjonowanym przewodnikiem! Nie ma śladu ingerencji człowieka.

6. Biebrzański Park Narodowy (woj. podlaskie) – to największy park narodowy w Polsce. Jest też najbardziej naturalnym miejscem torfowisk w Polsce i Europie.

7. Bieszczady (woj. podkarpackie) – warto zobaczyć dla niezapomnianych widoków. To tutaj znajdziesz największe w Europie lasy bukowe czy unikalne łąki – połoniny.

8. Pałac Moszna (woj. opolskie) – pałac jest niesamowity! Przypomina bajkową wizję zamków. Warty zobaczenia wraz z całą Moszną, o której plotki mówią, że widziała Templariuszy…

9. Puszcza Kampinoska (woj. mazowieckie) – to dziki obszar leśny z bagnami, i wydmami.

10. Tatrzański Park Narodowy (woj. małopolskie) – niezwykłe, zapierające dech w piersiach góry, widoki polan i pasących się owiec. Dodać należy, że UNESCO uznało ten obszar za rezerwat biosfery.

11. Lanckorona (woj. małopolskie) – dawniej bogate miasto, dziś turystyczne senne miasteczko. Przyciąga miłośników sztuki.

12. Biskupin (woj. kujawsko-pomorskie) – jest to zrekonstruowane osiedle z całymi domostwami, uliczkami, bramą wjazdową. Nazywane jest Pomnikiem Polski.

13. Góry Stołowe (woj. dolnośląskie) – zobaczysz tu chronione gatunki roślin. Podczas wycieczki będziesz przechodził przez wąskie tunele skał, przypominające labirynty.

14. Kraków (woj. małopolskie) – tutaj każde miejsce warte jest zobaczenia i zatrzymania się. Czy to Rynek Główny Starego Miasta z XIII wieku, czy Wawel czy też malowniczy Kazimierz.

15. Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau (woj. małopolskie) – trudne przeżycie, którego warto doświadczyć. Na wycieczkę można wybrać się indywidualnie lub z przewodnikiem. Tutaj historia wciąż unosi się w powietrzu w ciężkich kłębach.

 

16. Morskie Oko (woj. małopolskie) – największe jezioro w Tatrach! Widok, który niesamowicie cieszy i wzrusza po długiej wędrówce.

17. Słowiński Park Narodowy (woj. pomorskie) – to właśnie tutaj znajduje się słynny pasm wydm. Jednak nie tylko – to też obszar lasów, jezior, bagien i torfowisk.

18. Wrocław (woj. dolnośląskie) – miasto warte dłuższego zatrzymania się. Średniowieczny plac targowy, kolorowa zabudowa, jeden z największych staromiejskich rynków w Europie.

19. Taj Mahal, Indie – pałac wzniesiony z marmuru , zdobiony kamieniami szlachetnymi.

20. Wielka rafa koralowa, Australia – położona na Morzu Koralowym, na terenie otartego Parku Morskiego Wielkiej Rafy Koralowej. Polecamy zwiedzać nurkując!

21. Wielki Kanion, USA – malowniczy kanion, który znajduje się na przełomie rzeki Kolorado, w stanie Arizona.

22. Petra, Jordania – wspaniałe ruiny miasta wykutego w skałach. To mniej znane dziedzictwo kulturowe, a robi ogromne wrażenie!

23. Angkor, Kambodża – to te miejsce zainspirowało twórców filmów i gier Lara Croft: Tomb Rider. Dźungla zabiera to, co wytworzył człowiek. Mistycyzm świątyń jest wszechogarniający.

24. Stara Hawana, Kuba – jeśli chcesz przenieść się w czasie, to warto to zrobić właśnie tutaj. Wydaje się, że wskazówki zegara się zatrzymały. Miejsce to jest kolorowe i wciąż wypełnione kolonialnymi wibracjami.

25. Machu Picchu, Peru – wycieczka po dawnym mieście Inków, słuchanie historii i legend to niezwykłe doświadczenie. Piesza wyprawa doda tej wyprawie smaku,

26. Wielki Mur Chiński, Chiny – podobno widziany jako jedyny z kosmosu. Można zwiedzać tylko niektóre punkty mostu. Przy jego budowie zginęły tysiące osób. Widoki zapierają dech w piersiach,

27. Borobudur, Indonezja – jest to kompleks świątyń, w którym znajdziemy płaskorzeźby przedstawiające życie Buddy. Zbudowany w XII wieku.

28. Galapagos, Ekwador – znajduje się tu jeden z największych wulkanów świata. Nie ukrywajmy jednak, że największą atrakcją są tu zwierzęta, a szczególnie żółwie.

29. Dubrownik, Chorwacja – miasto nazywane Perłą Adriatyku. Architektura sięga tu VI wieku, a ruiny zabudowań posłużyły jako plan filmowy do Gry o Tron.

30. Split, Chorwacja – miasto szalonego rzymskiego cesarza, który chciał sobie stworzyć najbardziej luksusową posiadłość świata. Sprowadzał więc kamienie, rzeźby, materiały z różnych zakątków. Nie liczył się z pieniędzmi. Był też pierwszym cesarzem, który odszedł na emeryturę.

31. Trogir, Chorwacja – znajdziecie tutaj średniowieczne budowle, które są jednymi z lepiej zachowanych na świecie. Całe miasteczko jest niezwykle urokliwe i posiadające swój romantyczny klimat.

32. Wodospady Krka, Chorwacja – chorwacki cud natury. Wodospady zlokalizowane są w parku narodowym. Na terenie parku znajdują się dobrze rozbudowane szlaki turystyczne. Można się wybrać na wycieczkę busem, pieszo lub płynąc.

33. Zadar, Chorwacja – w tym mieście można odnaleźć zabytki z różnych epok historycznych, również z okresu starożytności. To tutaj znajdziecie wodne organy i będziecie mogli podziwiać najpiękniejszy zachód słońca według Hitchcocka.

34. Rzym, Włochy – stolica Włoch i jednocześnie miejsce wielu kultur. Kultur i epok, ponieważ to tutaj znajdziemy ślady historii każdego wieku. Na jego zwiedzanie zarezerwuj sporo czasu.

35. Florencja, Włochy – przepiękne miejsce ze wspaniałymi widokami. Warto wybrać się w rzadziej odwiedzane zakątki Florencji i spojrzeć na nią z góry. To tutaj możecie napełnić się sztuką, która obecna jest dosłownie na każdym kroku.

36. Piza, Włochy – to nie tylko krzywa wieża, ale cały zabytkowy kompleks budynków. Są tu między innymi grobowce najbogatszych i najbardziej wpływowych ludzi.

37. Volterra, Włochy – to tutaj rozgrywa się część akcji z popularnej sagi Zmierzch. Znane również z wyrobów alabastrowych. Piękne średniowieczne miasto, położone na wzgórzu i otoczone murami obronnymi.

38. San Gimignano, Włochy – miasto wież. Choć dziś nie ma ich już tak dużo jak dawniej, to nadal robią wrażenie. Klimatyczne miasteczko z pysznymi lodami!

39. Paryż, Francja – nie sposób wymieniać zabytki warte zobaczenia. polecam szczególnie Bazylikę Sacre Coeur, Katedrę Notre Dame, Pałac Wersalski i Muzeum Luwr. Warto poczytać odrobinę wcześniej o zachwycającej historii Francji z epoki renesansu i baroku, a także średniowiecza. Odłóż mapę i zagub się w nieturystycznych alejkach. To miasto może zachwycać!

40. Katedra Kolońska w Kolonii, Niemcy – zachwycająca swym majestatem katedra. W ciągłym remoncie, budowana ponad 600 lat. Można się w nią wpatrywać godzinami i podziwiać.

41. Neuchwanstein, Niemcy – zamek na terenach Bawarii. Jest osadzony na skałach, co robi ogromne wrażenie, zwłaszcza zimową porą.

42. Kirkjufell, Islandia – najpiękniejszy islandzki szczyt, który znalazł się na liście 10 najpiękniejszych gór świata.

43. Vatnajökull, Islandia – największy lodowiec Islandii. Można tu podziwać niesamowite pejzaże znajdujące się pod jego powierzchnią.

 

44. Reine, Norwegia – malownicze miasteczko, z którego najlepiej obserwuje się zorzę polarną.

45. Trolltunga, Norwegia – język trolla, czyli wiszący nad przepaścią głaz jest jedną z największych atrakcji norwegii. Wspinaczka do niego wymaga nie lada wysiłku, później trzeba jeszcze odczekać swoje w kolejce, aby go zobaczyć, ale… Warto!

46. Piramidy w Gizie, Egipt – piramidy w Gizie to prawdziwy cud architektoniczny. Do dziś nie udało się rozwikłać zagadki, jak zostały zbudowane.

7 najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię