Istnieje wiele ziół, które korzystnie wpływają na zdrowie płuc. Pomagają one zmniejszeniu objawów astymy, zwalczają choroby układu oddechowego, rozbijają flegmę, a nawet zwalczają stany zapalne płuc.
Poniższe zioła warto przyjmować w postaci herbaty, olejków eterycznych lub jako dodatek do dań.
1. Eukaliptus
Eukaliptus jest jednym z najlepszych ziół dla zdrowia płuc. Pochodzi z Australii, ale w chwili obecnej drzewa eukaliptusowe są uprawiane na całym świecie. Liście eukaliptusa zawierają silne lotne olejki i są częścią drzewa używaną w medycynie.
Głównym składnikiem liścia eukaliptusa jest 1,8-cyneol. Podobnie jak inne rośliny zawierające ten związek, eukaliptus jest powszechnie stosowany przy kaszlu, przeziębieniu, astmie, zapaleniu oskrzeli, problemach z oddychaniem i nie tylko. Skutecznie usuwa przekrwienie, pomaga w stanach zapalnych, a olejek eteryczny jest nawet uważany za korzystny w stymulowaniu układu odpornościowego. Istnieje wiele sposobów wykorzystania eukaliptusa do wspomagania zdrowia płuc. Z suszonych liści można zrobić herbatę lub ekstrakt. Suszone liście nadają się również na wywar, którego parę zaleca się wdychać. Olejek eteryczny z eukaliptusa jest również korzystny dla zdrowia płuc i może być rozpylany i wdychany, a nawet stosowany w domowych preparatach, takich jak maści i balsamy.
2. Tymianek
Tymianek to kolejne fantastyczne zioło, które wspomaga zdrowie płuc i można je łatwo wyhodować nawet w doniczce. Chociaż często używany do celów kulinarnych, tymianek jest w rzeczywistości silnym ziołem leczniczym o wielu właściwościach zastosowaniach. Tymianek należy do rodziny mięty i szczególnie dobrze się sprawdza w leczeniu kaszlu, przeziębienia, problemów z oddychaniem, zapalenia oskrzeli. Rozbija flegmę i wspomaga oddychanie. Uważa się również, że wzmacnia płuca.
Istnieje wiele sposobów wykorzystania tymianku na poprawienie zdrowia płuc. Jednym z najprostszych sposobów jest dodawanie go do potraw. Sprawdza się w formie herbaty, ekstraktu, wywaru lub olejku eterycznego. Warto z tymianku przygotować syropy syrop tymiankowy na jakiekolwiek dolegliwości i choroby układu oddechowego. Popularną jest mieszanka tymianku z bluszczem.
3. Oregano
To kolejne zioło, które jest doskonałym wyborem dla zdrowia płuc. Podobnie jak tymianek należy do rodziny miętowych. Oregano jest silnym środkiem antyseptycznym o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwwirusowych i przeciwgrzybiczych dlatego jest często stosowany w leczeniu i zwalczaniu infekcji. Jest również przydatny przy problemach z oddychaniem, kaszlem, przeziębieniem oraz udrażnianiu dróg oddechowych i płuc. Dodatkowo jest silnym przeciwutleniaczem i pomaga zwalczać stany zapalne zachodzące w organizmie. Wdychanie rozpylonego olejku eterycznego oraz picie herbaty z oregano pomagają utrzymać zdrowe płuca.
4. Mięta pieprzowa
Jako kolejny członek rodziny mięty, mięta pieprzowa jest w rzeczywistości hybrydą mięty ogrodowej i mięty wodnej. Od wieków jest używana nie tylko jako skuteczny środek na wiele problemów trawiennych, ale także na problemy z oddychaniem. Mięta pieprzowa ma wiele właściwości terapeutycznych, w tym właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jej głównym składnikiem jest mentol, który odpowiada za właściwości chłodzące mięty. Uważa się, że mięta pieprzowa jest przydatna w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli, przeziębień, kaszlu oraz pomocna przy rozpadzie flegmy. Przygotowanie wywaru i wdychanie pary, podobnie jak wdychanie aromatu olejku eterycznego są szczególnie korzystne przy schorzeniach układu oddechowego.
5. Dziewanna
Od dawna uważana jest za jedno z najlepszych ziół dla zdrowia płuc. Chociaż istnieje wiele gatunków dziewanny, dziewanna zwyczajna najlepiej sprawdza się leczenie chorób układu oddechowego. Dziewanna może pomóc usunąć flegmę, jest skuteczna w leczeniu stanów zapalnych, a także ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. wysuszone liście zostały spalone, a dym wdychany lub same liście zostały zrolowane i wędzone. Zaleca się picie herbaty z kwiatów i liści dziewanny lub wdychanie pary z wywaru.