7 małych kroków, które możesz podjąć w walce z przewlekłym stanem zapalnym

Wypróbuj poniższe porady ekspertów, aby powstrzymać i zwalczyć wszystko, od chorób serca po łuszczycowe zapalenie stawów.

Od lat naukowcy wskazują na coraz więcej dowodów łączących przewlekłe zapalenie zachodzące w organizmie z całym szeregiem problemów zdrowotnych, od chorób serca i raka po chorobę Leśniowskiego-Crohna i łuszczycowe zapalenie stawów (PsA). Przewlekłe zapalenie uszkadza zdrowe komórki i może prowadzić do trwałego uszkodzenia DNA wywołując wiele chorób. Lekarze jednak wskazują, że istnieje wiele małych kroków, które każdy z nas może podjąć pomagających w zwalczaniu stanów przewlekłych.

Wypróbuj dietę eliminacyjną

Niektóre pokarmy mogą być winowajcami stojącymi za stanami zapalnymi zachodzącymi w organizmie. Warto jest wypróbować dietę eliminacyjną. Lekarze zalecają wyeliminowanie z diety potencjalnych wyzwalaczy jeden po drugim aby zobaczyć czy mają one wpływ na stan naszego zdrowia. W większości przypadków nabiał, gluten, pszenica, cukier i smażone potrawy, które wydają się być najbardziej problematyczne. Należy wyeliminować je na okres 3 tygodni, zanim ponownie powoli wprowadzi się te pokarmy z powrotem do diety i obserwować jak nasz organizm reaguje.

Znajdź sposoby na odstresowanie

Medytuj, wyjdź na spacer, wyłącz telefon i komputer, poczytaj książkę, weź kąpiel. Odseparuj się od świata i czynników stresogennych. W przeglądzie wieloletnich badań grupa naukowców z Chin, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Brazylii dostarczyła dowodów na to, że stres wywołuje lub pogarsza depresję, choroby neurodegeneracyjne i raka poprzez stan zapalny.

Bądź aktywny

Bycie aktywnym to kolejny świetny sposób na relaks, a także może pomóc w zwalczaniu przewlekłego stanu zapalnego.

Wprowadź jogę w swój grafik

Joga to kolejna świetna opcja, a badania pokazują, że może zmniejszyć stan zapalny w ciele. Staraj się ćwiczyć jogę dwa do trzech razy w tygodniu, aby uzyskać jak najlepsze korzyści.

Używaj przeciwzapalnych przypraw

Imbir, kurkuma, tymianek to tylko kilka przypraw wskazujących właściwości przeciwzapalne. Wprowadź zdrową, przeciwzapalną żywność, zioła i przyprawy do swojej diety.

Pij wodę

Utrzymanie nawodnienia jest ważne dla każdej funkcji organizmu, a bez wystarczającej ilości wody doświadczysz spowolnienia funkcji komórkowych i wszystkiego, od zmęczenia po bóle stawów i bóle głowy.

Utrzymuj zdrową wagę ciała

Nadwaga może powodować nadmierne obciążenie stawów i promować stan zapalny, który jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do chorób takich jak zapalenie stawów. Nadmiar komórek tłuszczowych oznacza nadmiar prozapalnych substancji chemicznych i więcej stanów zapalnych. Uzyskanie zdrowej wagi ciała może być jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie stanu zapalnego i zminimalizowanie bólu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię