Olej kokosowy otrzymywany jest z twardego miąższu orzechów kokosowych. Ma białą barwę, delikatny zapach i jest stosowany nie tylko do smażenia czy pieczenia ale również w przemyśle chemicznym czy kosmetycznym.
Zastosowania oleju kokosowego
1. Żródło energii – Zjedz łyżeczkę oleju kokosowego gdy potrzebujesz energetycznego kopniaka. Olej kokosowy stanowi natychmiastowy zastrzyk energii, ponieważ kwasy MCT są łatwo metabolizowane w wątrobie. Metabolizm przyspiesza, a organizm wykorzystuje tłuszcz do celów energetycznych.
2. Baza do peelingu do ciała. Peeling kokosowo kawowy jest łatwy w wykonaniu i pomoże w walce z uciążliwym cellulitem. Sprawdzi się także jako pomysł na prezent.
Peeling kokosowo kawowy – przepis
Domowy peeling do ciała przeciw cellulitowi – przepis
-
Zobacz także: Tych przedmiotów nie wolno czyścić octem
- Składniki:
- ½ kubka brązowego cukru,
- ½ kubka oleju kokosowego,
- ½ kubka fusów z kawy,
- 1 łyżeczka cynamonu.
Przygotowanie:
- W szklanej misce mieszamy wszystkie składniki ze sobą.
Peeling wykonujemy 2 – 3 razy w tygodniu w miejscach dotkniętych cellulitem.
3. Środek do konserwacji desek do krojenia – Posmaruj drewniane deski do krojenia olejem kokosowym – będą wyglądały dużo lepiej i znacznie dłużej będą ci służyć
4. Świetnie odżywia i wzmacnia włosy – możesz go użyć na włosy bez dodatków – prosto ze słoika lub możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Ja najczęściej dodaję miętowy
5. Jest świetnym balsamem do ust – posmaruj usta cienką warstwą oleju kokosowego tuż przed zaśnięciem.
6. Można na nim smażyć – jest dużo zdrowszy od innych olei, pamiętaj jednak by nie kupować rafinowanego!
7. Płucz nim usta aby wybielić zęby oraz zwalczyć próchnicę i stany zapalne.
8. Naturalny dezodorant – dezodorant z oleju kokosowego jest absolutnym hitem w naturalnej pielęgnacji ciała. Ma działanie bakteriobójcze i pochłania wilgoć, zapewniając skuteczność aż do 12 godzin. Jego stosowanie zapobiega nadmiernemu poceniu, a przy tym pielęgnuje okolice pach.
Przepis na domowy dezodorant z oleju kokosowego i sody oczyszczonej
Naturalny dezodorant z oleju kokosowego – przepis
Składniki:
- ½ kubka płynnego oleju kokosowego,
- ¼ kubka sody oczyszczonej (bez aluminium),
- ¼ kubka skrobi ziemniaczanej (lub kukurydzianej),
- 5 kropli esencjonalnego olejku (np. z limonki).
Przygotowanie:
- W szklanej misce mieszamy wszystkie składniki ze sobą.
- Przelewamy masę do szklanego słoiczka.
- Dezodorant aplikujemy dłonią lub szpatułką.
Dezodorant najlepiej przechowywać w lodówce lub innym chłodnym miejscu.
9. Żel do golenia – Co zrobić, by skóra po goleniu była gładka i lśniąca? Oprócz właściwej techniki golenia niezbędny jest krem do golenia. Ciekawostką jest, że krem ten możemy zrobić samodzielnie w domu. Będzie znacznie delikatniejszy dla skóry, ale równie skuteczny jak kremy dostępne w drogeriach.
Przepis na krem do golenia z olejem kokosowym i masłem shea
Składniki:
- 70 gram oleju kokosowego,
- 70 gram masła shea (shea butter),
- 2 łyżki oleju (oleju migdałowego, awokado lub oleju jojoba),
- 2 łyżki mydła kastylijskiego (opcjonalnie).
Przygotowanie:
- Rozpuszczamy olej kokosowy i masło shea na małym ogniu.
- Kiedy będą już płynne, dodajemy wybrany olej i mieszamy do połączenia składników.
- Odstawiamy miksturę do ostygnięcia.
- Chłodną mieszankę wstawiamy do lodówki na 20-30 minut.
- Po wyjęciu z lodówki masę dokładnie ubijamy mikserem, aż składniki staną się puszyste (3-4 minuty).
- Na samym końcu dodajemy mydło kastylijskie i kontynuujemy miksowanie, żeby połączyć składniki.
- Puszysty, delikatny krem jest gotowy do użycia.
Krem do golenia trzymamy w chłodnym miejscu.
10. Balsam do ciała – Dzięki swoim odżywczym i nawilżającym właściwościom olej kokosowy może być świetnym balsamem do ciała. Poza tym, że utrzymuje skórę w idealnej kondycji, jest naturalny i… pięknie pachnie
11. Mleczko do demakijażu – jakiś czas temu odstawiłam płyny do demakijażu i nauczyłam się zmywać makijaż z twarzy ( i oczu ) olejem kokosowym, nierafinowanym. Na płatek kosmetyczny nakładam troszkę oleju kokosowego (Trzymam go w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu – czasem nawet w lodówce). Olej łatwo się rozprowadza i jest przyjemny dla delikatnej skóry wokół oczu. Co więcej, zadziwiająco skutecznie zmywa tusz do rzęs – skuteczniej od płynu micelarnego. Olej kokosowy nie wywołuje podrażnień, ma przyjemny zapach, nie jełczeje, nie szczypie w oczy i jest stosunkowo tani.
12. Leczy grzybicę skóry i paznokci – grzybica paznokci dotyka wielu z nas. Najlepiej jest reagować od razu, kiedy zauważymy jakieś zmiany na naszych paznokciach od razu należy podjąć z nią walkę. Jednm z wypróbowanych sposobów jest robienie okładów z kurkumy i oleju kokosowego. Kurkuma jest naturalnym środkiem antygrzybicznym. W połączeniu z olejem kokosowym doskonale leczy grzybicę paznokci i przyspiesza regeneracje paznokcia. Wymieszaj po prostu 2 łyżki oleju kokosowego z 1 łyżką kurkumy. Tak przygotowaną pastę nanieś na paznokcie i pozostaw na 30 minut, a następnie wytrzyj papierem.
13. Polepsza wchłanialność witamin – Gdy spożywasz witaminy, jedz również łyżeczkę oleju koksowego
14. Goi poparzenia – Posmaruj cienką warstwą oleju koksowego poparzenia aby lepiej się goiły
15. Poprawia pracę tarczycy – Niedoczynność tarczycy wywołuje niedobór hormonów tarczycy i spowolnienie przemiany materii. Najbardziej typowym objawem choroby jest tycie. Olej kokosowy przyspiesza metabolizm. Najlepszy jest nierafinowany, tłoczony na zimno. Przyjmując 1-3 łyżki dziennie zobaczysz różnicę już po 2 tygodniach.
16. Krem pod oczy – kluczem w skuteczności jest regularność. Tzw. kurze łapki różnią się od pozostałych zmarszczek. Ich powstanie jest wynikiem mimiki twarzy, nie samego procesu starzenia się skóry. Olej kokosowy zadba o ten delikatny obszar. Wygładzi, odżywi i nawilży cieniutką skórę powiek. Wmasowując olej kokosowy w okolice oczu codziennie zauważysz także zmniejszenie się cieni i worków pod oczami. Te objawy często spowodowane są toksynami w organizmie, a olejek działa oczyszczająco.
17. Łagodzi pieczenie po ukąszeniu komarów – miejsce po ukąszeniu komara pokrywamy warstwą nierafinowanego oleju kokosowego.
18. Zmniejsza rozmiar żylaków – po prostu posmaruj nim skórę z żylakami.
19. Leczy trądzik – olej kokosowy ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Olej wnika w skórę, zabija bakterie oraz szkodliwe drobnoustroje, a także łagodzi stany zapalne. Ma właściwości oczyszczające i regenerujące, dzięki temu jest wymarzonym produktem dla osób cierpiących z powodu skóry trądzikowej. Produkt łagodzi blizny i przebarwienia, które są pozostałościami po trądziku. Olej kokosowy oczyszcza pozostałości po zmianach trądzikowych i przyspiesza proces gojenia się skóry.
20. Jest naturalnym filtrem do opalania – Naturalny olej kokosowy ma standardowy dla większości olejków współczynnik rzędu 2-4 SPF. Może wydawać się, że to niewielka ochrona, ale stosowana regularnie może być zbawienna dla naszej skóry. Do niewątpliwych zalet oleju kokosowego należy fakt, że nie tylko skutecznie ochrania przed słońcem i minimalizuje jego szkodliwość, ale również odżywia, zmiękcza, wygładza i dodaje blasku. Można stosować go jako środek ochronny zarówno na skórę, jak i na włosy.
ZSS