Największe bazy militarne USA na świecie

1262

Armia Stanów Zjednoczonych ma bez wątpienia największą i najsilniejszą obecność swoich wojsk na całym świecie. USA prowadzi ponad 500 baz wojskowych na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Bazy wojskowe znajdują się w Wielkiej Brytanii, Południowej Korei, Japonii, Portugalii, Islandii, Niemczech, Omanie, Turcji, Hiszpanii, Australii, Kubie, Grenlandii i Włoszech.

Oto 5 stałych, największych amerykańskich baz wojskowych znajdujących się za granicą USA, zgodnie z danymi z raportu struktury bazowej Departamentu Obrony.

 

5. Obszar C-HFR, Australia

  • Obszar zajmowany przez bazę: 9463 akrów
  • Oddział serwisowy: United States Navy
  • Najbliższe miasto: Exmouth

Obszar C-HFR jest jednym z obiektów komunikacyjnych, które Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych wspólnie obsługuje z australijskimi siłami zbrojnymi w zachodniej Australii. HFR oznacza odbiornik wysokiej częstotliwości. Obiekt jest najbardziej wysuniętą na południe z trzech instalacji na półwyspie w Australii Zachodniej, który oddziela Zatokę Exmouth od Oceanu Indyjskiego. Instalacja komunikacyjna została skonfigurowana do komunikacji z okrętami podwodnymi i nawodnymi na Oceanie Indyjskim i zachodnim Pacyfiku.

4. Obóz Hansen, Japonia

  • Obszar zajmowany przez bazę: 12 037 akrów
  • Oddział serwisowy: Marine Corps
  • Najbliższe miasto: Onna Okinawa

Jest to baza Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Camp Hansen, nazwany na cześć zdobywcy Medalu Honoru Marine Pvt. Dale M. Hansen za bohaterstwo podczas bitwy o Okinawę, znajduje się w północnej części wyspy. Jest to jedna z kilku amerykańskich baz wojskowych na Okinawie. Wojska amerykańskie prowadzą tam dziś ćwiczenia szkoleniowe z użyciem ostrej amunicji. Z bazy korzystają również wojska japońskie. W zeszłym roku rząd Stanów Zjednoczonych i Japonii ogłosił, że w ramach działań relokacyjnych mających na celu konsolidację obiektów wojskowych na wyspie w Camp Hansen powstanie 100 nowych budynków.

3. Stacja morska Zatoka Guantanamo, Zatoka Guantanamo

  • Obszar zajmowany przez bazę: 28 817 akrów
  • Oddział serwisowy: Navy
  • Najbliższe miasto: Zatoka Guantanamo

Stacja morska Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w zatoce Guantanamo, czasami skracana do „Gitmo”, znajduje się na południowo-wschodniej Kubie. Stany Zjednoczone wydzierżawiły ziemię, na której znajduje się baza, od Kuby od 1903 roku, po wojnie hiszpańsko-amerykańskiej, a dzierżawę można wypowiedzieć tylko za obopólną zgodą. Oba kraje podpisały w 1934 roku wieczystą dzierżawę, która kosztuje Amerykę 4085 dolarów rocznie. Kuba postrzega ten obiekt jako pozostałość po amerykańskim imperializmie. Obiekty detencyjne w bazie służą do przetrzymywania terrorystów. Około 6000 osób mieszka w bazie marynarki wojennej Guantanamo Bay, a ponad jedna trzecia to robotnicy z Jamajki i Filipin.

 

2. Obóz Fuji Japonia, Japonia

  • Obszar zajmowany przez bazę : 33 384 akrów
  • Oddział serwisowy: Marine Corps
  • Najbliższe miasto: Fuji

Obóz Fuji znajduje się na wyspie Honsiu i jest oddalony o niecałe dwie godziny od Tokio. Teren dzisiejszego Obozu Fuji był używany jako poligon treningowy dla samurajów od co najmniej końca XII wieku, podczas ery rządu feudalnego Kamakura. Dzisiaj obszar ten jest używany zarówno przez wojsko amerykańskie, jak i japońskie i zawiera strzelnice z użyciem ostrej amunicji. Baza należy do Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

1. Baza lotnicza Thule, Grenlandia

  • Obszar zajmowany przez bazę: 233 034 akrów
  • Oddział serwisowy: Siły Powietrzne
  • Najbliższe miasto: Thule

Baza lotnicza Thule na Grenlandii jest zdecydowanie największą bazą wojskową za granicą pod względem wielkości fizycznej. Jest również najbardziej wysuniętą na północ bazą jakiejkolwiek amerykańskiej instalacji, 750 mil od koła podbiegunowego. Thule jest siedzibą 821. Grupy Baz Lotniczych (821st Air Base Group) i jest jedną z najbardziej odizolowanych baz na świecie. Została pierwotnie zbudowana do celów obronnych podczas zimnej wojny. Stany Zjednoczone niedawno zakończyły tam remont systemów obrony przeciwrakietowej.

 

Workation lub bleisure – popandemiczny trend globalny

Posłuchaj naszych podcastów: