Czy to popularne pnącze zastąpi oczyszczacze powietrza?

Popularne roślina doniczkowa, jaką jest epiremnum złociste, zyskuje nową rolę. Francuski startup opracował bowiem, genetycznie zmodyfikowaną wersję pnącza,  które teraz zastępuje prace aż 30 oczyszczaczy powietrza! Roślinka pod nazwą Neo P1, póki co, nie jest powszechnie dostępna.

Firma pod nazwą Neoplant, jak jej nazwa wskazuje, zajmuje się modyfikacją DNA roślin tak, żeby pełniły one dodatkowe funkcje.  Przyjazne środowisku, niezależne od źródeł zasilania, podobnie jak ich wyjściowe formy, potrzebują do działania jedynie wody, światła i powietrza.

Epirenmnum złociste to jedna z najbardziej popularnych w domowych uprawach roślin,. Niewymagająca, przeznaczona nawet dla początkujących ogrodników amatorów roślina o pnącym pokroju, może być uprawiana także w wiszących pojemnikach. Żyje długo, łatwo się rozmnaża wegetatywnie, co czyni ją doskonałym obiektem badań.

Epiremnum znane jest także ze swoich właściwości oczyszczania powietrza w pomieszczeniach ze szkodliwych substancji, w tym formaldehydu i toluenu. W wersji zmodyfikowanej genetycznie, jego wydajność wrosła wielokrotnie. Poza samymi roślinami, naukowcy wprowadzili też zmiany w bakteriach żyjących w symbiotycznych związkach w korzeniach tej rośliny.

Bardzo ważne jest to, że zmiany w DNA nie wpłynęły w  żaden sposób na zdolność wzrostu modyfikowanej odmiany, czy jej ekspansywność, Taki był, zresztą warunek badań, chroniący środowisko naturalne, przed ewentualną inwazją epiremnum Neo P1, gdyby kiedykolwiek wydostało się ono do środowiska naturalnego.

Naukowcy z Neoplant zachęceni sukcesem pracują obecnie nad kolejnymi gatunkami roślin, a także nad obniżeniem ceny sadzonki zmodyfikowanego epiremnum. Obecnine jego cena waha się w granicach 180 dolarów za sadzonkę, co czyni ją nietanią, choć ciągle bardziej opłacalną niż jakiekolwiek elektryczne urządzenia filtrujące powietrze.

Źródło: focus.pl

5 złotych zasad, które pomogą ci przetrwać… psychicznie

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię