Amerykańscy eksperci doradzają gdzie najlepiej jest spędzić emeryturę

Tajlandia

Zastanawiasz się, gdzie spędzić swoje złote lata. Index nternational Living Annual Global Retirement może pomóc ci w wyborze perfekcyjnego miejsca na spędzenie emerytury.

Indeks opiera się na informacjach zebranych od amerykańskich ekspatów i porównuje 10 czynników „dobrego życia” – między innymi:

 • koszty utrzymania,
 • klimat,
 • opieka zdrowotna,
 • rozrywka,
 • przestępczość,
 • uzyskanie rezydentury

Oto kraje, w których Amerykanie są najszczęśliwsi:

1. Azja

 • Tajlandia

Kraina Uśmiechu. Emerytów przyciąga do tego przyjaznego kraju jego wspaniała kultura, kuchnia, klimat, plaże i opieka zdrowotna, a także kwitnąca społeczność ekspatów i tanie koszty utrzymania. Aby zdobyć wizę emerytalną dla osób powyżej 50. roku życia, należy przedstawić dowód minimalnego miesięcznego dochodu w wysokości 65 000 bahtów tajlandzkich (2160 USD) lub depozyt w wysokości 800 000 bahtów tajlandzkich (26,6 tys. USD) na tajskim koncie bankowym lub połączenie obu.

 • Wietnam

Emeryci i emigranci mogą cieszyć się życiem na niskim poziomie w Wietnamie, który znajduje się na szczycie indeksu International Living pod względem kosztów utrzymania. Wietnam oferuje zajęcia kulturalne, wykwintne restauracje, a nawet opiekę zdrowotną po przystępnych cenach. Mankamentem jest to rząd wietnamski nie oferuje wizy emerytalnej, a zapewnienie pobytu może być stosunkowo skomplikowane i kosztowne.

Wietnam
 • Malezja

Malezja jest tegorocznym najpopularniejszym kierunkiem w Azji dla emerytów-emigrantów. Czynnikami sprzyjającymi wyjazdowi do Malezji są łatwość uzyskania miejsca zamieszkania, niskie koszty utrzymania, tropikalny klimat, dziewicze plaże i dżungle oraz smaczna kuchnia.

Malezja

2. Centralna i Południowa Ameryka

 • Nikaragua

Nikaragua jest przyjaznym seniorom, od niskich kosztów życia i hojnych świadczeń emerytalnych po łagodny tropikalny klimat tego kraju i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Naród uzyskał również wysokie noty za opiekę zdrowotną.

 • Ekwador

Ekwador, kraj kontrastów, ma wszystko, od wysp Galapagos i historycznych miast, takich jak stolica Quito, po piaszczyste plaże i ośnieżone góry. Kraj wypada szczególnie dobrze pod względem kosztów utrzymania, świadczeń senioralnych, klimatu i rozrywki, a jedynym wymogiem uzyskania legalnego długoterminowego zamieszkania jest budżet w wysokości 400 USD.

Ekwador
 • Belize

Belize może pochwalić się jednym z najlepszych na świecie programów emerytalnych, a uzyskanie pozwolenia na pobyt jest bardzo proste. Emeryci uwielbiają naturalne piękno i nieograniczone możliwości spędzania wolnego czasu w tym kraju.

 • Kostaryka

Emeryci są rozpieszczani w tym kraju, który zachwyca oszałamiającym pięknem przyrody, wspaniałymi ludźmi, całorocznym letnim klimatem oraz niskimi kosztami utrzymania – mieszkania, opieka zdrowotna, artykuły spożywcze i inne niezbędne artykuły są zaskakująco przystępne.

Kostaryka

3. Europa

 • Hiszpania

Słoneczna Hiszpania jest jednym z krajów najbardziej przyjaznych seniorom i osiąga wysokie wyniki pod względem klimatu, kultury i rozrywki, zarządzania i kosztów życia. Uzyskanie pobytu nie jest zbyt trudne dla obywateli USA, ale kandydaci muszą udowodnić, że mają co najmniej 25 000 EUR (30,500 USD) na hiszpańskim koncie bankowym.

Hiszpania
 • Malta

Uzyskanie rezydentury na anglojęzycznej Malcie to bardzo proste zadanie. Emeryci spoza UE muszą po prostu składać wniosek co roku i uiszczać niewielką opłatę za ten przywilej. Amerykanie mieszkający na Malcie chwalą klimat, kulturę, kuchnię, plaże, krajobrazy, opiekę zdrowotną i koszty życia, które są niższe niż w wielu innych krajach Europy.

Czytaj również: Ubezpieczenie Medicare w Stanach Zjednoczonych
 • Francja

Fantastycznie bogata kultura, wyśmienite jedzenie i wino, przyjemny klimat, ładna przyroda, wzorowa opieka zdrowotna i wszechstronna radość życia sprawiają, że Francja jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla emerytów emigrantów. Aby zakwalifikować się do carte de séjour (zezwolenia na pobyt), obywatele spoza UE muszą jedynie udowodnić, że są samowystarczalni pod względem finansowym i posiadają ważne międzynarodowe ubezpieczenie medyczne.

Francja
 • Chorwacja

Chorwacja wypada słabiej pod względem uzyskania wizy i pobytu. Jednak zalety przejścia na emeryturę w malowniczym i superfotogenicznym europejskim kraju, który słynie z charakterystycznej kultury, miast przesiąkniętych historią, takich jak Dubrownik, i pięknych plaż obmywanych przez krystalicznie czyste wody Adriatyku, przewyższają wady.

 • Portugalia

Portugalia nadal jest jednym z głównych miejsc docelowych w Europie dla emerytów-emigrantów. Głównie ze względu na indeks mieszkaniowy. Zakwaterowanie w kraju jest niedrogie i o wysokim standardzie. Obywatele spoza UE mogą uzyskać prawo pobytu po okazaniu regularnych dochodów i ważnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Portugalia

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię