Bogaci śpią lepiej!

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) przeprowadziło badania snu i odkryło, że ludzie bogaci śpią lepiej niż ludzie biedni.

CDC w latach 2011-2014 przeprowadziło ankietę wśród 140 tysięcy ludzi, w której pytało o nawyki dotyczące snu. Spośród ankietowanych, którzy zgłosili, że żyją na granicy ubóstwa tylko 55% przesypiało rekomendowane siedem czy osiem godzin w nocy. Z kolei w przypadku osób żyjących 400% powyżej granicy ubóstwa 66,6% przyznało, że przesypiało całą noc.

Granica ubóstwa różni się w zależności od dochodu w porównaniu z wielkością rodziny. W przypadku osoby samotnej jest to 11 670 dolarów rocznie, podczas gdy dla czteroosobowej rodziny jest to 23 850 dolarów.

 

Specjaliści w dziedzinie snu podają, że lepszy sen wśród zamożnych jest związany z wieloma czynnikami. Ludzie bogaci nie martwią się o pracę, mają większą pomoc w opiece nad dziećmi oraz pomoc w codziennych sprawach, takich jak gotowanie, sprzątanie i dbanie o siebie. Bogaci ludzie mieszkają również w okolicach bardziej podatnych na dobry sen, czyli w cichych dzielnicach bliżej natury. Naukowcy również zauważyli, że ludzi zamożnych stać na lepsze i wygodniejsze łóżka i materace co odgrywa ważną role w dobrym śnie.

Chroniczne niedobory snu mogą prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, od wysokiego ciśnienia krwi po depresję, otyłość i cukrzycę. Stwierdzono, że brak snu w połączeniu z ogólnym stresem przyczynia się do chorób serca, podwyższonego ryzyka raka, obniżenia jakości życia i zwiększa ryzyko śmierci.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię