Dziurawiec – właściwości i zastosowanie

Dziurawiec to bylina posiadająca żółte kwiaty i osiągająca wysokość od 30 do 60 cm. Bardzo często rośnie przy drogach, na łąkach i w zaroślach. W medycynie naturalnej i ludowej wykorzystuje się przede wszystkim jego kwitnące pędy z pączkami.

Kiedy najlepiej zbierać ziele dziurawca?

Zioło najlepiej zbierać przed południem w słoneczny, suchy dzień od końca czerwca, do połowy lipca.

Skąd wzięła się nazwa „dziurawiec”

Nazwa dziurawiec pochodzi od jego owalnych liści, które obserwowane „pod światło” wyglądają tak, jakby ktoś przekłuł je szpilką. Druga najpopularniejsza nazwa dziurawca to krzyżowe ziele. Gdy spojrzysz na nie z góry, to listki tworzą krzyżyk i stąd ta nazwa. Dziurawiec ma także kilka innych nazw takich jak – ruta polna, ziele świętojańskie lub ziele św. Jana. Skąd te nazwy? Ponieważ nawet w sezonie, gdzie wszystko jest opóźnione ze względu na późną wiosnę, to dziurawiec i tak zawsze zakwitnie do 24 czerwca.

Środki ostrożności!

Jak dobrze wiemy, każde zioło musi być stosowane bardzo ostrożnie. Stosując ziele dziurawca musisz liczyć się z tym, że zwiększa się jednocześnie wrażliwość skóry na promienie słoneczne, co w konsekwencji może wywołać silne reakcje alergiczne. Osoby o jasnej karnacji nie powinny go stosować.

Dziurawiec – zmora rolników

Rolnicy nie przepadają za dziurawcem, ponieważ obniża jakość siana, a w żółtych kwiatach znajduje się czerwony barwnik, który… zabarwia krowie mleko. W Rosji dziurawiec nazywany jest zwierzobójcą, ze względu na to, że karmienie zwierząt sianem z dziurawcem powoduje silne stany zapalne na skórze.

Dziurawiec – jakie ma składniki i działanie?

Dziurawiec jest od wieków uznawany na ziele magiczne. W starożytności wierzono, że chroni przez złymi czarami, dlatego bardzo często można było go spotkać wiszącego w domu u każdej szeptuchy. Wierzono także, że chroni kobiety w ciąży przed demonami, które mogłyby zaszkodzić dziecku.

A co takiego ma w sobie dziurawiec? Przede wszystkim zawiera takie substancje jak:

  • flawonoidy (czerwony barwnik),
  • hyperycyna,
  • hyperozyd,
  • rutyna i kwercetyna,
  • garbniki i hyperforyna.
  • ma w swoim składzie olejki eteryczne,
  • kwasy organiczne,
  • pektyny,
  • żywice,
  • sole mineralne,
  • cholinę,
  • witaminy A i C.

Zastosowanie dziurawca

Dziurawiec najczęściej stosowany jest na:

  • skołatane nerwy,
  • problemy z żołądkiem,
  • wrzody,
  • problemy związane z nerkami,
  • wspomaga jelita i wątrobę,
  • pobudza przemianę materii,
  • jest pomocny w leczeniu nowotworów.

Ogromną zaletą jest to, że można go stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

  • bardzo często używany jest przez osoby, które zmagają się z depresją;
  • kobiety podczas menopauzy także sięgają regularnie po dziurawiec, ponieważ reguluje gospodarkę hormonalną i działa łagodząco na huśtawki nastrojów;
  • stosowany jest przez osoby mające częste migreny oraz przy nieregularnych i bolesnych miesiączkach.

Jak stosować dziurawiec?

Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie wyciągu alkoholowego z dziurawca, czyli nalewki. Przynosi ona duże lepsze skutki niż napar czy olej z dziurawca. A jeśli nie możesz lub nie chcesz pić alkoholu to dla poprawy samopoczucia zrób sobie 6 tygodniową kurację pijąc napar – zobaczysz, jak się zmieni Twoje podejście do świata!

Kilka przepisów na zastosowanie tego wspaniałego ziela.

Olej z dziurawca stosować możesz na rany, które trudno się goją, oparzenia i owrzodzenia. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym jest nieodzowny w leczeniu trądziku, jednocześnie nawilżając cerę i łagodząc podrażnienia. Dziurawiec jest również niezastąpiony w walce z przebarwieniami na skórze. Ziele zawiera duże ilości substancji wzmacniających naczynia krwionośne – dzięki temu zmniejsza żylaki i obrzęki. Oliwa świętojańska użyta do masażu skutecznie rozprawi się z bólem kręgosłupa, mięśni i stawów.

Przepis na olej z dziurawca:

Do zrobienia oleju z dziurawca potrzebne będą kwitnące wierzchołki kwiatowe dziurawca (kwiaty z fragmentami pędów). Zioła wystarczy umieścić na dnie litrowego słoika, lekko rozgnieść i spryskać odrobiną spirytusu. Dzięki temu przyspieszmy uwolnienie substancji bioaktywnych. Całość zalewamy oliwą z oliwek (tak, by w całości przykryć kwiaty). Słoik szczelnie zamykamy i przechowujemy przez 2-3 tygodnie w chłodnym i ciemnym miejscu. Po tym czasie płyn powinien stać się czerwony. Trzeba go przecedzić i przelać do ciemnego słoiczka lub butelki. Olej najlepiej zachowuje swoje właściwości, jeśli będziemy go przechowywać w lodówce.

Przepis na nalewkę z dziurawca:

Wyciąg z dziurawca na bazie alkoholu działa przeciwbakteryjnie i ściągająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Zapobiega także powstawaniu kamieni nerkowych i działa żółciopędnie. Czego potrzebujesz do zrobienia nalewki? 3 garście kwiatów, pąków lub liści dziurawca zalewamy dwiema szklankami spirytusu. Nalewkę pozostawiamy na 2 tygodnie w ciemnym miejscu, następnie przecedzamy i mamy gotowe lekarstwo na wiele dolegliwości. Stosujemy jedną łyżeczkę dziennie dodając ją do szklanki wody lub mleka.

Napar z dziurawca

Napar jest zdecydowanie najszybszą opcją na spożycie tego magicznego ziółka. Wrzucamy 1-2 łyżki kwiatów i zalewamy litrem wody. Gotujemy przez 10 minut, a następnie pozostawiamy jeszcze na taki sam czas pod przykryciem. Możesz spożywać napar rano przed śniadaniem, aby pobudzić wydzielanie soków trawiennych lub jako środek rozkurczowy. Idealnie nadaje się także do płukania jamy ustnej i gardła.

Uwaga! Pamiętaj, aby w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących stanu zdrowia zawsze zasięgnąć porady swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia. Powyższa treść nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.

Nie powinieneś też nigdy opóźniać zasięgnięcia porady medycznej lub rozpoczęcia leczenia ze względu na informacje zawarte na naszej stronie.

ZSS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię