Bogacze inwestują w nieśmiertelność

Były dyrektor generalny Amazon, Jeff Bezos i rosyjski miliarder Yuri Milner, zainwestowali w przedsiębiorstwo Altos Labs, czyli start-up z Doliny Krzemowej.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie profil działalności firmy.  Pracuje ona  nad technologią mającą na celu biologiczne przeprogramowanie ludzi i potencjalnie przedłużenie życia lub nawet nieśmiertelność.

Metoda badana przez Altos Labs ma „przeprogramowaniu, metodą przekształcania dorosłych, wyspecjalizowanych komórek, w komórki macierzyste, które mają potencjał przekształcenia się w dowolny rodzaj komórki”. Bezos i Milner nie są jedynymi, którzy zainteresowani są nieśmiertelnością. Do grona sponsorów badań nad wydłużaniem życia być może w nieskończoność dołączyli też, między innymi Mark Zuckerberg czy Bill Gates.

Brzmi niedorzecznie?  Być może zacznie wyglądać bardziej poważnie, kiedy wyjawimy, że za projektem stoją słynne nazwiska świata nauki z najwyższych jej półek. Między innymi Juan Carlos Izpisúa Belmonte- Hiszpan, który zasłynął stworzeniem najbardziej zaawansowanego embriona będącego hybrydą człowieka i małpy.

W zespole Altos Labs znajduje się też noblista Shinya Yamanaka. Od wielu lat prowadzi badania nad technologią odwrócenia starzenia w ludzkich komórkach. Poza nimi firma zrzesza wielu innych, najwyższej klasy specjalistów od inżynierii genetycznej, medycyny i nauk pokrewnych.  Czy taka zabawa w nieśmiertelność na dłuższą metę okaże się bezpieczna? I po co zaburzać naturalny cykl?

Z pewnością efekty badań przyniosą nowe wyzwania, którym ludzkość będzie musiała stawić czoła. Skutki takich poczynań są niemożliwe do przewidzenia. Nieco łatwiej wyjaśnić zainteresowanie miliarderów profilem doświadczeń. Mają oni ogromne majątki i sławę, jednak biologiczne ograniczenia sprawiają, że nie mogą sięgnąć po więcej, bo zwyczajnie brakuje im czasu.

Lista 100 najlepszych kryminałów wszechczasów – w porządku alfabetycznym

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię