Jak wyglądają oszczędności 30 i 40 latków i czy w ogóle jakieś są?

Inflacja powoduje, że oszczędzać jest coraz trudniej. Natomiast brak środków odłożonych na „czarną godzinę” potrafi zaburzyć poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Problem dotyczy szczególnie osób młodych, ale samodzielnych, a także tych powoli wkraczających w wiek dojrzały. Jak wyglądają oszczędności 30 i 40 latków i czy w ogóle jakieś są?

Platforma do obniżania rachunków MAM przeprowadziła badania wśród tej grupy wiekowej. Analiza wskazuje, że 90 proc. ankietowanych planuje wcześniej swoje wydatki, 78 proc. deklaruje, próbę odkładania pieniędzy, jednak tylko 33 proc. badanych osób robi to co miesiąc.

 

Jak wynika z badań, przeciętny 30 latek powinien mieć oszczędności w wysokości takiej, jak roczna suma jego zarobków. Z raportu „Postawy Polaków wobec oszczędzania” z 2011 roku wynikało, że Polacy mieli świadomość konieczności gromadzenia pieniędzy, ale daleko im było do zastosowania tego w praktyce.

Sytuacji nie poprawiła pandemia, która uszczupliła oszczędności zdecydowanej większości ludzi. Natomiast paradoksalnie, nauczyła też oszczędności i planowania wydatków. W przypadku osób młodych dodatkowych obciążeniem są kredyty, które często nie pozwalają na zgromadzenie oszczędności.

Włoski ekonomista Franko Modigliani, zajmując się ekonomią behawioralną, stworzył finansowy cykl życia, nagrodzony w 1985 roku Nagrodą Nobla. Jego koncepcja opiera się na założeniu, że każdy człowiek w swoim życiu przechodzi przez różne fazy oszczędzania. W każdej z nich potrzeby i cele ewoluują, a co za tym idzie — zupełnie się od siebie różnią. Zgodnie z tym podejściem skłonność do odkładania pieniędzy zależy przede wszystkim od wieku czy etapu, na którym aktualnie znajduje się człowiek.

W przypadku osób z grupy wiekowej 30 – 40, poza obciążeniem kredytami dochodzi jeszcze utrzymanie dzieci i chęć zabezpieczenia ich przyszłości.  To sprawia, że osobom w tym wieku najtrudniej jest odkładać. Potrzeby rodziny często są ważniejsze niż własne.

 

Bez względu na wiek, warto zadbać o to, żeby mieć pewną pulę oszczędności zabezpieczającą czas ewentualnych kryzysów. Odkładanie pieniędzy wiąże się, oczywiście z pewnymi wyrzeczeniami, niemniej końcowy efekt wart jest rezygnacji z pewnych przyjemności, a  przynajmniej ich ograniczenia.

MT

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię