„Cebula jaka jest – każdy widzi”, rzec by można, trawestując stare powiedzenie. Ta część rośliny zawierająca liście spichrzowe, pełna wody i aromatycznych substancji lotnych, wyciskających łzy z niejednych oczu, znana jest na całym świecie.
Cebula to dodatek do dań we wszystkich niemal kuchniach, a jej właściwości smakowe i prozdrowotne są niemożliwe do przecenienia.
-
Zobacz także: Zioła i przyprawy poprawiające nastrój
Jakie są rodzaje cebuli?
Cebule mają całą paletę barw – od śnieżnej bieli, przez odcienie żółci i złota, aż po głęboką czerwień. Jednak nie tylko kolorem się różnią, ale i smakiem, intensywnością, a nawet zastosowaniem. Dzisiaj przyjrzymy się, zaczynając od dołu skali kolorów.
Cebula biała
Często stosowana w kuchni latynoskiej, charakteryzuje się bardzo ostrym smakiem. Nadaje się do jedzenia na surowo, jako dodatek do surówek i sałatek, lub pieczenie, czy smażenia. Jest doskonałym dodatkiem do hamburgerów, czy popularnych, polskich mielonych. Natomiast nie nadaje się do gotowania i karmelizowania. Biała cebula ma silne właściwości bakteriobójcze, a pomimo intensywności smaku, nie obciąża układu pokarmowego.
Do czego używać cebule?
Cebula żółta
Najbardziej popularna z odmian i najczęściej używana w kuchni. Bardzo wszechstronna – z powodzeniem można ją smażyć, dusić, piec, gotować lub spożywać na surowo. Ostry smak i charakterystyczny zapach doskonale są znane wszystkim. Żółta cebula jest bogata w żelazo, wapń, magnez, cynk, oraz witaminy z grupy B, E i C. Działąnie moczopędne i bakteriobójcze pomaga oczyścić organizm. Jednak korzystanie z dóbr cebuli żółtej ma swoją cenę – to warzywo jest ciężkostrawne i może podrażniać wątrobę.
Cebula czerwona
Fioletowa barwa wierzchniej części liści spichrzowych nadaje temu warzywu dekoracyjny wygląd, czyniąc je lubianym dodatkiem do sałatek. Czerwona cebula popularna jest w kuchni śródziemnomorskiej. Charakteryzuje się łagodnym smakiem i dużą zawartością witaminy C, Podobnie jak jej żółta kuzynka, jest ciężkostrawna i spożywana w dużych ilościach, może podrażniać wątrobę. Duszona stanowi podstawę znanego sosu chutney.
Szalotka
Niewielkie, podłużne cebulki o czerwonawym zabarwieniu wierzchnich łusek i białym miąższu są częstym dodatkiem do dań kuchni śródziemnomorskiej. Łagodny, czosnkowy smak i aromat doskonale podkreślają smak mięs i rym, szczególnie grillowanych. Szalotka nadaje się też do sałatek i surówek. Jest lekkostrawna i bogata w witaminy i składniki mineralne.
Cebula cukrowa
Delikatna, łagodna w smaku, słodkawa cebula ma najmniejszą trwałość z całej rodziny. Świetnie podkreśla smak potraw z ziemniaków, nadaje się też do sałatek, szczególnie z udziałem pomidorów. Bogata w olejki eteryczne działa bakteriobójczo, a przy tym jest lekkostrawna. Cebula cukrowa to także bogactwo witamin z grupy B, witaminy K, E i A, a także wapń, potas oraz liczne przeciwutleniacze.
Bez względu na kolor, warto włączyć odmiany cebuli do codziennej diety.
Wartość odżywcza i działania naturalnie antybiotyczne, czynią to popularne warzywo cennym wspomagaczem odporności – szczególnie u progu nadchodzącej jesieni i przeziębień.
MT
Posłuchaj podcastów: