Zioła i przyprawy poprawiające nastrój

przyprawy zioła

Zioła i przyprawy nie tylko oddziałują na nasze kubki smakowe, ale również na nasze samopoczucie i nastrój. A to za sprawą związków i składników bioaktywnych zawartych się w nich.

Szafran

Szafran jest znany ze swojego żywego koloru i delikatnego smaku. Zawiera związki takie jak krocyna i safranal, które mają działanie przeciwdepresyjne i poprawiające nastrój. Badania pokazują, że ma pozytywny wpływ na promowanie pozytywnego nastroju i łagodzenie objawów łagodnej depresji.

Kurkuma

Aktywny związek kurkuminy w kurkumie wspiera regulację nastroju i funkcji poznawczych. Znany jest również ze swoich właściwości przeciwzapalnych.

Lawenda

Kojący aromat lawendy jest często stosowany w aromaterapii w celu odprężenia, zmniejszenia stresu i niepokoju.

 

Rozmaryn

To aromatyczne zioło ma właściwości poprawiające funkcje poznawcze, potencjalnie poprawiając nastrój i funkcje poznawcze dzięki zawartym w nim aktywnym składnikom – rosmanol, circimaritin i salvigenin. Pomaga również w bezsenności i uspokaja nerwy.

Rumianek

Rumianek jest powszechnie spożywany jako uspokajająca herbata ziołowa. Pomaga zmniejszyć niepokój i promuje lepszy sen.

Mięta pieprzowa

Warto ją używać w dyfuzorach do olejków eterycznych. Dzięki orzeźwiającemu zapachowi, mięta pieprzowa ożywia i orzeźwia. Ma pozytywny wpływ na nastrój i jasność umysłu.

Cynamon

Cynamon to źródło manganu, który pomaga regulować poziom cukru we krwi i neutralizuje wolne rodniki, poprawiając nastrój. Ciepły i kojący aromat cynamonu jest kojarzony z poprawą nastroju i dobrym samopoczuciem.

Święta Bazylia

Tulsi, święta bazylia, jest bogata w związki, takie jak linalol, które mogą przyczyniać się do zmniejszenia lęku i poprawy nastroju. Święta bazylia jest czczona ze względu na swoje właściwości adaptogenne, które mogą pomóc organizmowi lepiej radzić sobie ze stresem i wspierać równowagę emocjonalną.

Imbir

Imbir ma właściwości przeciwzapalne oraz pozytywny wpływ na nastrój i funkcje poznawcze. Zawiera witaminę B6, która poprawia poziom energii.

Kardamon

Ta przyprawa jest używana w medycynie tradycyjnej ze względu na jej potencjalne właściwości poprawiające nastrój i zmniejszające stres.

Melisa

Melisa jest często stosowana jako uspokajające zioło, z potencjalnymi korzyściami w zmniejszaniu lęku i promowaniu relaksu.

Passionflower

Passiflora zwiększa poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w mózgu, promując relaksację i zmniejszając niepokój. Passionflower również promuje lepszy sen.

Ashwagandha

Adaptogenne zioło, ashwagandha może pomóc organizmowi radzić sobie ze stresem i promować poczucie spokoju wpływając pozytywnie na nastrój.

Kozłek lekarski

Korzeń kozłka lekarskiego jest często stosowany jako naturalny środek na zaburzenia snu i stany lękowe promując spokój.

Kumin – właściwości i zastosowanie

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię