Domowe sposoby na pozbycie się ślimaków z ogrodu

Zanim zdecydujemy się na pozbycie ślimaków z ogrodu, należy pamiętać o tym, że swoimi odchodami wzbogacają glebę w azot i fosfor, powodują rozkład materii organicznej, pomagając tym samym w powstawaniu próchnicy.

Jeśli jednak uznamy, że stają się one na tyle dokuczliwe, że warto się ich pozbyć, podajemy kilka sposobów na pozbycie się nadmiaru mięczaków z ogrodu. Dbając o dobro przyrody i naszego ekosystemu najlepiej zainteresować się sposobami domowymi z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Żadna z tych metod nie jest niezawodna, ale na pewno pozwalają one ograniczyć szkody.

 

Naturalne sposoby walki ze ślimakami

Bardzo częstym zjawiskiem jest zjadanie przez ślimaki liści sałaty, kapusty i innych roślin. Składniki, których smak i zapach odstrasza, a także stwarzają barierę ochronną przed szkodnikami:

1. Kawa

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów jest użycie naparu z kawy a następnie jej fusów. Po zaparzeniu kawy należy wykonać oprysk na zaatakowane liście, a pozostałe fusy rozsypać wokół roślin.

2. Cynamon

Podobnie jak fusy z kawy może być rozsypany na rabatach roślinnych. Dodatkowo odstraszy mrówki, komary i meszki z ogrodu.

3. Popiół

Rozsypany wśród roślin stanowi trudną do pokonania barierę, ale jest też zasobny w potas i wapń.

4. Oprysk domowej roboty – wywar z piołunu

Przygotowanie: kilogram świeżych liści (można je zastąpić 100 g suszonego ziela) zalewamy na noc ok. 2 litrami wody. Odwar zlewamy do butelki. Rozmokłe liście rośliny zagotowujemy w niedużej ilości wody i dolewamy do wywaru. Stosujemy po przecedzeniu w dni mało słoneczne.

5. Oprysk z octu

Przygotowanie: ocet mieszamy z wodą w proporcji 1:10. Przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy roślinę w miejscach występowania szkodników.
Zwalczać ślimaki w ogrodzie można również sadząc rośliny, których one wyjątkowo nie lubią. Są to m.in.: begonia, paproć, rozchodnik, czosnek, szałwia lekarska, lawenda, majeranek, przywrotnik.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię