20 ciekawych sposobów na ekologiczne życie

Ziemia woła o pomoc, a udzielić jej może każdy człowiek. Wystarczy zmienić codzienne przyzwyczajenia i wprowadzić nawyki, które pomogą planecie, środowisku naturalnemu i jego mieszkańcom i samym ludziom. Choć nie zawsze jest to proste, to zdecydowanie warto spróbować.

1. Ogranicz produkcję śmieci. Korzystaj z pojemników i opakowań wielokrotnego użytku oraz biodegradowalnych w bardzo krótkim czasie, jak kartony, czy szary papier.

2. Zamiast wyrzucać ubrania, których już nie nosisz, oddaj je innym. Jeżeli są podarte, sprane lub zniszczone mogą posłużyć jeszcze jako ściereczki. Z takich tkanin można wykonać też dywaniki lub siatki maskujące do przyrodniczych czatowni.

 

3. Kupuj tylko tyle, ile naprawdę potrzebujesz.

4. Nie marnuj żywności. Rob zakupy z kartką w ręku i nie ulegaj pokusom. Większość tego co wyrzucasz do kosza też nadaje się do jedzenia. Obierki od kartofli można smażyć jak frytki, nać marchwi jest jadalna i nadaje się do produkcji smoothie lub jako dodatek do zup. Jadalne są również szypułki truskawek, liście rzodkiewki, nóżki brokułów i większość tego, co ląduje w śmieciach.

5. Oszczędzaj wodę. Na niemal całej ZIemi panuje susza hydrologiczna wywołana kryzysem klimatycznym. Zapasy wody kurczą się szybciej niż są uzupełniane. Zrezygnuj z kąpieli na rzecz prysznica. Zmywaj w misce, płucz pod bieżącą wodą. Basen jest zbędnym luksusem, kąpiel w naturalnych akwenach jest zdrowsza.

6. Zrezygnuj z jedzenia mięsa, bądź ogranicz jego spożycie. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Większość lasów na Ziemi wycinana jest pod uprawy mające nakarmić bydło hodowane na mięso.

7. Kupując ryby, czy owoce morza, bądź świadomym konsumentem. Wybieraj gatunki, których populacja nie jest zagrożona.

8. Codzienne dojazdy do szkoły czy pracy można z powodzeniem odbywać na rowerze, czy komunikacją publiczną. Samochód zostaw na okazje, w których jest niezbędny.

9. Zrezygnuj z ogrodowych rabat na rzecz nasadzeń naturalistycznych. Rośliny wzajemnie się będą wspomagać.

10. Nie stosuj szkodliwej chemii. Obecnie niemal wszystkie środki czyszczące i owadobójcze można zastąpić środkami naturalnymi i ekologicznymi.

11. Unikaj produktów zawierających olej palmowy. Nie tylko jest szkodliwy dla zdrowia, ale jego produkcja wiąże się z niszczeniem populacji orangutanów. Te łagodne, mądre olbrzymy tracą swoje domy i życie, żeby ludzie w USA i Europie mogli jeść ulubiony krem do kanapek, czy batoniki.

12. Jeżeli za nic nie chcesz rezygnować z przydomowego basenu, użyj wody z niego do podlewania ogrodu. Nadmiar zmagazynuj, przyda się na później.

13. Oszczędzaj prąd. Palenie świateł w całym domu naprawdę nie jest konieczne.

14. Szanuj życie. Nie zrywaj i nie niszcz roślin ani grzybów bez wyraźnej potrzeby.

15. Znalezionego w domu owada czy pająka, delikatnie wyproś na dwór. On też ma ważną rolę do spełnienia w środowisku, nawet jeżeli dla Ciebie jest brzydki.

16. W uprawach domowych, balkonowych i ogrodowych używaj naturalnych nawozów. Humus, granulowany obornik, czy kompost są bezzapachowe, świetne dla roślin i przyjazne dla środowiska.

 

17. Kupując kosmetyki wybieraj te, nietestowane na zwierzętach. Staraj się też zwracać uwagę na skład. Im bardziej naturalny, tym lepiej.

18. Resztki organiczne, w miarę możliwości kompostuj. Będziesz mieć doskonały nawóz nadający się także dla roślin doniczkowych.

19. Myjąc kupione owoce i warzywa, zbieraj wodę z nich spływającą. Używaj jej do podlewania.

20. Kupuj od lokalnych dostawców.

Jak widać – zasady są proste i możliwe do wdrożenia choćby od zaraz. Powodzenia!

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię