Andrew Johnson – ciekawostki z życia 17. prezydenta USA

Andrew Johnson (1808-1875) był z zawodu krawcem interesującym się polityką; w 1865 roku pełnił urząd wiceprezydenta USA, w latach 1865-1869 był siedemnastym prezydentem tego kraju.

1. Andrew Johnson urodził się w Raleigh jako syn Jacoba Johnsona i Mary McDonough.

2. Johnson był jedynym prezydentem USA, który nigdy nie uczęszczał do szkoły, aż do 18 roku życia nie potrafił czytać i pisać. Jego rodzina żyła w skrajnej nędzy.

3. W 1812r. jako zaledwie trzy letni chłopiec stracił ojca; jego matki Marry nie było stać na samotne wychowywanie dwójki dzieci, w wieku 10 lat Andrew został oddany pod opiekę krawca Jamesa J. Shelby’ego.

4. Ciekawostek o świecie (zwłaszcza polityki) Andrew dowiadywał się z prasy. Shelby, który był opiekunem chłopca utrzymywał w swym zakładzie surową dyscyplinę. Podczas pracy, jeden z pracowników zawsze na głos czytał gazetę.

5. Kiedy Andrew miał 16 lat podczas zabawy z kolegami wybił szybę w oknie pewnej kobiecie. Z obawy przed karą zbiegł do miasteczka Laurens położonego w Karolinie Południowej. Przez dwa lata próbował związać koniec z końcem, po czym wyczerpany nędzą powrócił do zakładu Shelby’ego. prosząc o ponowne przyjęcie.

 

6. W 1826 roku przeprowadził się wraz z matką do Greenville w stanie Tennessee. Jako 18 letni chłopiec Johnson otworzył tu swój własny krawiecki warsztat; krótko po tym poślubił córkę szkockiego krawca – Elizę MCCardle. To właśnie żona, która nie mogła się pogodzić z faktem posiadania męża analfabety postanowiła ten fakt zmienić – początkowo czytała mu książki, wynajęła również prywatnego nauczyciela.

7. Jako człowiek, który zaznał dotkliwej nędzy przez całe swoje życie nienawidził ludzi bogatych; samego siebie uważał za uczciwego amerykańskiego przedsiębiorcę, który wszystko co ma zawdzięcza swojej ciężkiej pracy.

8. W 1829 r. namówiony przez swoją żonę, Andrew utworzył opozycyjną do zarządzającej miastem Greenville partię, której szybko udało się zyskać spora popularność mieszkańców. W latach 1830-1833 został trzykrotnie wybrany na burmistrza, mimo to, nadal pracował jako krawiec. Prawdziwą ciekawostka jest to, że sesje rady miejskiej odbywały się w … jego zakładzie.

 

9. Przez całą karierę polityczną najbardziej interesowały do kwestie socjalne i walką z biedą.

10. Był przyjacielem Abrahama Lincolna, który został zamordowany zalewie po 41 dniach. 15 kwietnia 1865r, jako jego wiceprezydent złożył przysięgę wprowadzającą go na urząd prezydenta USA.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię