Nad Polską coraz częściej możemy oglądać zorze polarne

Fot. Facebook Marlena Wicher

Nad Polską coraz częściej można podziwiać zorze polarne, a zdjęcia z ich obserwacji na terenie praktycznie całego kraju regularnie pojawiają się w sieci.

Ma to związek ze wzrostem aktywności Słońca, ale także z upowszechnieniem się smartfonów i internetu, dzięki którym łatwo możemy się dzielić naszymi obserwacjami.

„Naukowcy podkreślają, że zorze polarne od zawsze występowały nad Polską jednak niższa świadomość tego zjawiska jak i brak możliwości ich udokumentowania utrudniały tego typu obserwacje. Zorza jest również zjawiskiem bardzo kapryśnym, praktycznie nie można przewidzieć w którym miejscu się pojawi” – mówi astronom dr Piotr Witek.

„Nie możemy mieć – z czysto naturalnych przyczyn – dużego wyprzedzenia jeśli chodzi o pojawienie się zorzy. Jeśli chodzi o rozbłysk słoneczny to kwestia pół godziny zanim cząsteczki dotrą do Ziemi” – powiedział astronom.

Sytuacja zmienia się jeśli mamy do czynienia ze słonecznymi koronalnymi wyrzutami masy. W trakcie tego zjawiska ogromna chmura plazmy, która jest wyrzucana ze Słońca dość powoli sunie w stronę Ziemi. Wtedy możemy przygotować się do obserwacji zorzy polarnej, która z bardzo dużym prawdopodobieństwem pojawi się na nocnym niebie. Ze względu na wzrost aktywności Słońca koronalne wyrzuty masy ostatnio pojawiają się dość regularnie, stąd liczne doniesienia o obserwacji zórz nad Polską.

„W przypadku koronalnych wyrzutów masy prędkość cząstek jest mniejsza natomiast ich ilość jest dużo większa. Jeżeli do takiego wybuchu dojdzie to mamy kilkudniowe opóźnienie zanim cząsteczki dotrą do naszej atmosfery” – powiedział dr Piotr Witek.

Najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej na naszej szerokości geograficznej to okolice równonocy wiosennej i jesiennej, a więc druga połowa marca i września. Wynika to z pozycji Ziemi wobec Słońca i większych ilości wiatru słonecznego, który zderza się z ziemską atmosferą.

 

IAR

Kraków ma swoje perfumy. Niestety, cena zwala z nóg

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię